Spegellampett, för ett ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Förgylld och bronserad. Skuren dekor av akantusslingor och rocailler mot pikerad botten. Fasettslipat och kvicksilverfolierat spegelglas. Ljusarm av mässing. Höjd 65, bredd 26 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in