Fanerad med björk, jakaranda, lönn, rosenträ och färgat lövträ. Inläggningar av meanderbård, fruktkorg, samt sidostycken med stiliserade urnor. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 117, bredd 54 höjd 82 cm. Nyckel medföljer. Ej signerad.