Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Stockholmsarbete, Rokoko.
Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Inläggningar i rutor och fält. Skivan signerad med rödkrita "Nordin No 6". Längd 91, bredd 50, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in