Byrå, tillskriven Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Inläggningar i rutor och fält. Tre lådor. Skiva av kolmårdsmarmor, märkt undertill i rödkrita "No. 3". Längd 114, bredd 54, höjd 81 cm. Nyckel finns.
×
Logga in
Kunde inte logga in