Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Fanerad med alm, valnöt och fruktträ. Inläggningar i rutfaner och fält. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Lådkant med påskrift i bläck. Längd 131, bredd 63, höjd 118 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in