Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

167 föremål
1. Skrivskåp, Sydtyskland, 1700-talets första hälft, Senbarock.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
2. Bokskåp, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
3. Bokskåp, troligen Österrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
4. Kista, Sverige, 1600-talets andra hälft, Barock.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
5. Byrå, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
6. Toilettebyrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
12. Byrå, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
15. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
16. Byrå, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.
Klubbat pris
1 100 000 SEK
Utropspris
1 400 000 - 1 600 000 SEK
29. Bord, Sverige, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. Spelbord, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. Bord, Nordeuropa 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
38. Gueridonbord, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
40. Konsolbord, Centraleuropa, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
41. Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
44. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
46. Porfyrskiva, Älvdalens porfyrverk, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
47. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
48. Soffa, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
60. Karmstol, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
66. Karmstolar, ett par, Sverige 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
67. Karmstol, Nikolaj I, 1820-30-tal, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
81. Taburetter ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
87A. Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
88. Spegel, av Nils Meunier (verksam i Stockholm 1754-1797), 1778, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
91. Spegel, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

559A. Nils von Dardel, Sittande modell.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK