Modern Art + Design 624

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
100Hertha Hillfon, skulptur, egen ateljé, ca 1960.9 500 SEK
101Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen ateljé ca 1973.14 000 SEK
102Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.95 000 SEK
103Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.17 000 SEK
104Hans Hedberg, skulptur "körsbär", Biot, Frankrike, starkeldsfajans och brons.260 000 SEK
105Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.70 000 SEK
106Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike.48 000 SEK
107Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.46 000 SEK
108Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv.30 000 SEK
109Eva Bengtsson, golvurna, Frillesås.15 000 SEK
110Birger Kaipiainen, plakett, Arabia, Finland, sannolikt 1940-tal.13 000 SEK
111Birger Kaipiainen, skulptur, spov, keramik och metall, Arabia, Finland 1958.700 000 SEK
112Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland, sannolikt 1960-tal.Återrop
113väggrelief, Rörstrand, 1954-58, nr 716.Återrop
114Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.47 000 SEK
115Birger Kaipiainen, väggskulptur, fågel, Arabia, Finland 1960-tal.19 000 SEK
116Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.44 000 SEK
117Rut Bryk, väggrelief, "Solros", Arabia, Finland 1950-tal.185 000 SEK
118Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland 1940-tal.20 000 SEK
119Rut Bryk, relief, ur "Karelian Village", Arabia, Finland ca 1953.105 000 SEK
120Rut Bryk, skulptur/ fat, Finland 1950-60-tal.19 000 SEK
121Rut Bryk, skulptur, "City", Finland ca 1960.120 000 SEK
122Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland 1970-tal.130 000 SEK
123Rut Bryk, väggrelief, Arabia, ca 1960.60 000 SEK
124Friedl Holzer-Kjellberg, vas, Arabia, Finland, 1950-tal.40 000 SEK
125Axel Salto, skål, knoppande stil, Royal Copenhagen, Danmark.10 000 SEK
126Jane Reumert, vas, stengods, Danmark 2009.5 000 SEK
127Pablo Picasso, fat, "Colombe sur lit de paille", Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1949, A.R. 79.70 000 SEK
128Pablo Picasso, "Scène de plage", plakett, Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1956, AR nr 389.40 000 SEK
129Pablo Picasso, plakett, "Danseurs", Madoura, Vallauris, Frankrika ca 1956, A.R. 387.40 000 SEK
130Pablo Picasso, plakett "Danseurs", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A.R 388.19 000 SEK
131Pablo Picasso, plakett, "Profil de Jacqueline", Madoura, Vallauris, Frankrike, 1956, A. Ramié 383.60 000 SEK
132Pablo Picasso, fat "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike, A.R, variant av nr 160, efter 1952.24 000 SEK
133Henning Koppel, praktskål, firma Georg Jensen, Köpenhamn 1948-77, sterling. Design nr 980 A.75 000 SEK
134Johan Rohde, bestickuppsättning 207 delar "Konge/Acorn" Georg Jensen, efter 1945, sterling silver och rosfritt stål, med byrå.85 000 SEK
135Johan Rohde, bestick 57 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen Köpenhamn efter 1945, sterling och rostfritt stål.24 000 SEK
136Juvelerare Carl Söderqvist, bordslampa, Göteborg 1931.5 500 SEK
137Atelier Borgila, bonbonnièrer, ett par, Stockholm 1945, sterling.24 000 SEK
138Wiwen Nilsson, garnityr, ett par ljusstakar med manschetter samt cigarettetui, Lund 1927-38, sterling.13 000 SEK
139Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1937, silver med bergkristall och onyx.26 000 SEK
140Wiwen Nilsson, armring, Lund 1939, sterling med bergkristall, även stämplad MADE IN SWEDEN.18 000 SEK
141Wiwen Nilsson, skål, "Kungaskålen", Lund 1952, sterling.20 000 SEK
142Wiwen Nilsson, skål "Kungaskålen", Lund 1956, sterling.20 000 SEK
143Wiwen Nilsson, sockerskål, gräddkanna och tång på bricka, Lund 1964-69, sterling.13 000 SEK
144Wiwen Nilsson, skål, Lund 1971, sterling.14 000 SEK
145Wiwen Nilsson, armband, Lund 1961, 18k.23 000 SEK
146Wiwen Nilsson, korsformat hänge utan kedja, Lund 1946, sterling med bergkristaller.12 000 SEK
147Wiwen Nilsson, hängsmycke med fasettslipad bergkristall och ring- och stavkedja, Lund 1943, sterling.15 000 SEK
148Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund 1958, sterling.6 500 SEK
149Wiwen Nilsson, lunchbestick, 32 delar, Lund 1956-69.26 000 SEK
150Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, silver med natursten, eget arbete, Frankrike, ca 1958-64.115 000 SEK
151Vivianna Torun Bülow-Hübe, ring, 18 k vitguld med bergkristall, egen verkstad 1964.44 000 SEK
152Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke med hänge, egen verkstad Stockholm, 1964.15 000 SEK
153Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, hänget av Firma Georg Jensen, Danmark, sterling, design nr 135.20 000 SEK
154Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, Georg Jensen, Danmark, design nr 203B, sterling med rökkvarts.16 000 SEK
155Vivianna Torun Bülow-Hübe, collier med hänge, Georg Jensen, Köpenhamn, sterling silver med rökkvarts, design nr 160 och 132.40 000 SEK
156Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsband och armband, sterling, egen verkstad 1990-tal.10 200 SEK
157Vivianna Torun Bülow-Hübe, örhängen, ett par, sterling.13 000 SEK
158Sigurd Persson, ljusstakar, 3 stycken, sterling silver, Stockholm 1965 och 1970, smed Johann Wist.20 000 SEK
159Sigurd Persson, vas, sterlingsilver, Stockholm, 1963, smed Johann Wist.7 500 SEK
160Rey Urban, armband, Stockholm 1969, 18k rödguld,21 000 SEK
161Olle Ohlsson, tekanna, Stockholm 1982, sterling.12 000 SEK
162Olle Ohlsson, cigarettskrin, Stockholm 1974, sterling.3 000 SEK
163Olle Ohlsson, praktfat, Stockholm 1981, sterling.24 000 SEK
164Olle Ohlsson, vas, Stockholm 1982, sterling.9 000 SEK
165hängsmycke, sterling.Återrop
166Nils Nisbel, ljuskrona för fyra ljus, 1993, sterling.14 000 SEK
167Märta Måås-Fjetterström, VÄVNAD, "Blåklockan", inplock på linnebotten, ca 185-189 x 80-81 cm, signerad MMF.12 000 SEK
168Märta Måås-Fjetterström, VÄVNAD, "Skaftblomman", inplock på linnebotten, ca 192 x 76 cm, signerad MMF.7 000 SEK
169Märta Måås-Fjetterström, ETT DRAPERI, "Gul våd", inplock på linnebotten, ca 213 x 113-114,5 cm, signerat MMF.11 000 SEK
170Märta Måås-Fjetterström, Draperi, "Röd S-bård", inplock på linnebotten, ca 237-242,5 x 153-156 cm, signerat MMF.11 000 SEK
171Märta Måås-Fjetterström, Draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 198 x 135,5 cm, signerat AB MMF.19 000 SEK
172Märta Måås-Fjetterström, Draperi, "Taraxacum", gobelängteknik, ca 243,5-244,5 x 151-155 cm, signerat AB MMF.34 000 SEK
173Ingrid Hellman-Knafve, Draperi, gobelängteknik, ca 199-201 x 172,5-175,5 cm, signerad I.H i romb, Sverige omkring 1950.8 000 SEK
174Lars Gynning, VÄVD TAPET, "Havsfiskar", gobelängteknik, ca 183,5-184,5 x 121-122 cm, signerad PF AUBUSSON GYNNING, 1950-tal.8 000 SEK
175Lars Gynning, VÄVD TAPET, "Les Pêcheurs de Puerto Rico", gobelängteknik, ca 147,5-148,5 x 239 cm, signerad PF Gynning.8 000 SEK
176Barbro Sprinchorn, Vävd tapet, "La Lune" ("Månen"), gobelängvariant, ca 87,5-88,5 x 103,5 cm, signerad AB MMF S.10 000 SEK
177Barbro Sprinchorn, VÄVD TAPET, gobelängvariant, "Ode till en kronärtskocka", ca 128-130,5 x 169-170 cm, signerad AB MMF BS.18 000 SEK
178Kaisa Melanton, VÄVD TAPET, "Ön", gobelängteknik, ca 200-201 x 111,5-112,5 cm, signerad AB MMF KM.18 000 SEK
179Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Svarta trädgårdsmattan", flossa, ca 384-385,5 x 289-303 cm, signerad MMF.80 000 SEK
180Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda trädgårdsmattan", flossa, ca 335,5-337,5 x 224,5-230,5 cm, signerad AB MMF.80 000 SEK
181Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Hästhagen", flossa, ca 346 x 218,5-220 cm, signerad AB MMF.65 000 SEK
182Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Hästhagen", flossa, ca 329,5-331,5 x 222,5-224 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
183Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Hästhagen", flossa, ca 332-337 x 216,5-222 cm, signerad AB MMF.44 000 SEK
184Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Ängarna", flossa, ca 244-245,5 x 178,5-181,5 cm, signerad AB MMF.85 000 SEK
185Märta Gahn, Gallerimatta, flossa, ca 326,5-329 x 145 cm, signerad MG 1928, Swedish Grace.4 000 SEK
186MATTA, flossa, ca 488-491 x 347,5-350,5 cm, troligen Frankrike, 1900-talets första tredjedel.44 000 SEK
187Barbro Nilsson, Matta, "Gröningen", flossa, ca 241-241,5 x 170,5-173,5 cm, signerad AB MMF BN.100 000 SEK
188Barbro Nilsson, Matta, "Stjärnflossan, blå", flossa, ca 242-243 x 146-147,5 cm, signerad AB MMF BN.55 000 SEK
189MATTA, reliefflossa, ca 257,5-259 x 158,5-166 cm, Sverige 1930-talet.26 000 SEK
190Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Vita spetsporten"-mönster i ljust grönblå färgställning, reliefflossa, ca 310,5-314 x 252 cm, signerad MMF.160 000 SEK
191Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Rutig blå halvflossa", reliefflossa, ca 251,5-252,5 x 170,5-172,5 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
192Barbro Nilsson, Matta, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 255 x 177-178 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
193Barbro Nilsson, Matta, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 240,5-241,5 x 135,5-138 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
194Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Höstmattan", rölakan, ca 325,5-328 x 225-226,5 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
195Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Vit botten", rölakan, ca 293-301,5 x 201,5-205 cm, signerad MMF.38 000 SEK
196Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda åttan", rölakan, ca 295 x 199,5-202 cm, signerad MMF.40 000 SEK
197Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda åttan", rölakan, ca 304-305,5 x 199,5-201 cm, signerad AB MMF.32 000 SEK
198Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 259,5 x 200-201 cm, signerad AB MMF.260 000 SEK
199Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Blå heden", rölakan, ca 218,5-222 x 148,5 cm, signerad AB MMF.24 000 SEK