Matta, "Gröningen", flossa, ca 241-241,5 x 170,5-173,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1954. 1962 beställdes mattan hos
Märta Måås-Fjetterström AB i Båstad "att levereras om möjligt före jul i år.” (Ovanlig).
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck, några fransar med obetydligt slitage.
Jämför Mattor Vävnader, Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Barbro Sprinchorn, Stockholm 1960-tal, plansch sid 16.
En stor "Rödingen" beställdes till Svenska Handelsbanken i Stockholm.