Stort stiliserat polykromt floralt mönstrad botten med medaljong och ramverk av stiliserade rosor. Bårder med stiliserade kvistar. Påminner om några av Paul Follots skapelser.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, reva. Sidorna med trampveck, en långsida med skador, revor och hål.