halssmycke, silver med natursten, eget arbete, Frankrike, ca 1958-64
Stel halsring, hänge med infattad natursten, halsringen stämplad TORUN MADE IN FRANCE, innermått halsring 31 cm, hängets höjd ca 11,5 cm.
Utfört ca 1958-64 / Executed ca 1958-64.
Lennart Ehrenborg (1923–2017)
Regissör, producent, dokumentärfilmare.
Från 1956 chef på Radiotjänsts filmavdelning som vid 1960-talets slut ombildades till SVT 1 och SVT 2.
Ehrenborg kom att bli chef för dokumentäravdelningen på SVT 1 mellan åren 1969–74.
År 1964 for Lennart Ehrenborg till Biot i södra Frankrike tillsammans med Mac Ahlberg för att göra två filmer om Torun Bülow Hübe respektive Hans Hedberg "Svenska Konsthantverkare i Biot". Torun och Ehrenborgs kom att bli vänner.