Modern Art + Design 624

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
200Märta Måås-Fjetterström, GALLERIMATTA, "Blå heden", rölakan, ca 192,5 x 85-86 cm, signerad AB MMF.16 000 SEK
201Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Rutmattan", rölakan, ca 294,5-297 x 196-201,5 cm, signerad MMF.32 000 SEK
202Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Porslinsmattan", rölakan, ca 239,5 x 161 cm, signerad AB MMF.44 000 SEK
203Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Nyponblomman", rölakan, ca 207 x 141-142 cm, signerad AB MMF.32 000 SEK
204Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Vita Rutmattan", rölakan, ca 328 x 189,5-193,5 cm, signerad AB MMF.32 000 SEK
205Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ljusa plador", rölakan, ca 194-195 x 109-111 cm, signerad AB MMF.14 000 SEK
206Märta Måås-Fjetterström, GALLERIMATTA, "Röda Esset", rölakan, ca 225,5-228,5 x 112-115 cm, signerad AB MMF.15 000 SEK
207Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Korgmattan", rölakan, ca 227-229,5 x 152,5-157 cm, signerad AB MMF.90 000 SEK
208Barbro Nilsson, Matta, "Randig med tvist, grön", rölakan, ca 244,5-245,5 x 226-227 cm, signerad AB MMF BN.95 000 SEK
209Rakel Carlander, Matta, rölakan, ca 306,5-307,5 x 199-200 cm, signerad RC, omkring 1950.20 000 SEK
210Carl Dangel, Matta, rölakan, ca 265-268 x 174-176 cm, signerad CD, Sverige omkring 1900-talets mitt.12 000 SEK
211Barbro Nilsson, Matta, "Falurutan mörk", rölakan, ca 278 x 198-202 cm, signerad AB MMF BN.85 000 SEK
212Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan ljusbrun", rölakan, ca 206,5 x 145-146,5 cm, signerad AB MMF BN.38 000 SEK
213Matta, rölakan, ca 200,5-202 x 133,5-136 cm, signerad Agda Österberg och MB.Återrop
214Marianne Richter, Matta, "Muren ljusblå", rölakan, ca 177 x 137,5-139 cm, signerad AB MMF MR.22 000 SEK
215Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 267-268 x 234,5-246,5 cm, signerad AB MMF BN.130 000 SEK
216Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 278 x 191,5-194 cm, signerad AB MMF BN.115 000 SEK
217Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 222 x 140,5-142,5 cm, signerad AB MMF BN.42 000 SEK
218Barbro Nilsson, GALLERIMATTA, "Enbär", gobelängteknik, ca 273 x 89,5 cm, signerad AB MMF BN.42 000 SEK
219Barbro Nilsson, Matta, "Finspong, lättbrun" ("Kringelikroka"), gobelängteknik, ca 298 x 203-204 cm, signerad AB MMF BN.85 000 SEK
220Barbro Nilsson, Matta, "Tånga blå", gobelängteknik, ca 355 x 252-256 cm, signerad AB MMF BN.165 000 SEK
221Barbro Nilsson, Matta, "Tånga grön", gobelängteknik, ca 234 x 169-171 cm, signerad AB MMF BN.75 000 SEK
222Marianne Richter, Matta, "Josefina gul", gobelängteknik, ca 226-227,5 x 171,5-175,5 cm, signerad AB MMF MR.44 000 SEK
223Barbro Nilsson, Matta, "Solfläckar", gobelängteknik, ca 287,5-289 x 207-208,5 cm, signerad AB MMF BN.100 000 SEK
224Barbro Nilsson, MATTA, "Violetta grön", tät rya, ca 200-201 x 129,5-131 cm, signerad AB MMF BN.32 000 SEK
225Märta Måås-Fjetterström, Matta, rya, ca 140 x 64,5-66,5 cm, signerad MMF.6 000 SEK
226Sigvard Bernadotte, MATTA, rya, ca 210,5 x 153,5 cm, signerad SB.22 000 SEK
227MATTA, "Blå Variant", rya, ca 168-170 x 120,5-122 cm, komponerad av Lars Gynning.Återrop
228Art Nouveau, bordslampa, 1900-talets början, brons.13 000 SEK
229Demetre Chiparus, skulptur. "Hooded cloak", patinerad brons och elfenben, Paris 1920-tal.16 000 SEK
230WIENER WERKSTÄTTE, aftonväska, Österrike 1920-tal.13 000 SEK
231Ludwig Mies van der Rohe, karmstolar, 1 par, "MR 20", Berliner Metallgewerbe Josef Müller eller Bamberg Metallwerkstätten, 1920-tal.135 000 SEK
232Axel Einar Hjorth, bord, Nordiska Kompaniet 1930-tal.14 000 SEK
233Swedish Grace, vitrinskåp, enligt uppgift vinst i Stockholm Stads hantverkslotteri 1920-tal.26 000 SEK
234Swedish Grace, 4 stolar + 2 + 1 karmstol, enligt uppgift vinst i Stockholms Stads Hantverksförenings lotteri, 1920-tal.22 000 SEK
235Swedish Grace, soffa, 1920-30-tal, enligt uppgift vinst i Stockholm Stads hantverkslotteri 1920-tal.18 000 SEK
236GÖSTA THORELL, dokumentskåp, gesällstycke utfört vid August Perssons verkstad för Stockholms Hantverksförening, 1931.70 000 SEK
237Axel Einar Hjorth, tillskrivet, bord, Swedish Grace, Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.47 000 SEK
238Nils Fougstedt, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.20 000 SEK
239Nils Fougstedt, bordssurtout, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925, modell 163.7 000 SEK
240Nils Fougstedt, sannolikt, ett par spegellampetter, Firma Svenskt Tenn 1925.17 000 SEK
241Firma Svenskt Tenn, ljuskrona, Stockholm, 1926.18 000 SEK
242Nils Fougstedt, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.5 500 SEK
243Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956.26 000 SEK
244Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1933.370 000 SEK
245Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1935.250 000 SEK
246Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1933.56 000 SEK
247Carl Malmsten, bord, Sverige 1930-tal.50 000 SEK
248Carl Malmsten, stolar, Swedish Grace, 4 st, för Konserthuset i Stockholm, Nordiska Kompaniet 1926.11 000 SEK
249Carl Malmsten, partner's desk, Åtvidabergs industrier, Swedish Grace, ca 1934.120 000 SEK
250Axel Einar Hjorth, tillskrivna, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.240 000 SEK
251Axel Einar Hjorth, bord "Värmdo", Nordiska Kompaniet efter 1937.6 000 SEK
252Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.370 000 SEK
253Axel Einar Hjorth, stolar, 6 stycken, Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.180 000 SEK
254David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal.22 000 SEK
255Axel Einar Hjorth, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.195 000 SEK
256Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.80 000 SEK
257Axel Einar Hjorth, bokhyllor, ett par "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.55 000 SEK
258Axel Einar Hjorth, gungstol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.48 000 SEK
259Axel Einar Hjorth, skåp "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.110 000 SEK
260Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.200 000 SEK
261Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.110 000 SEK
262Axel Einar Hjorth, bord "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.22 000 SEK
263Axel Einar Hjorth, bord "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.22 000 SEK
264Sideboard, Swedish Grace, 1930-tal, sannolikt utfört av J.O Widegren, Nyköping 1934.15 000 SEK
265Axel Einar Hjorth, "Typenko", bokhylla, Nordiska kompaniet, 1932.90 000 SEK
266Erik "Klot-Johan" Johansson, soffbord, Reiners Möbelfabrik, Mjölby 1942.60 000 SEK
267Axel Einar Hjorth, byrå, "Corall", Nordiska Kompaniet 1934.26 000 SEK
268Carl Hörvik, tillskrivna, stolar 1 par, Hyresgästernas Möbelaffär (HSB), 1930-tal.8 000 SEK
269Hyresgästernas Möbelaffär (HSB), matbord, Stockholm, 1936, Swedish Modern.18 000 SEK
270Carl Fagerlund, spegel, Orrefors ca 1940-50-tal, Swedish Modern.17 000 SEK
271Bruno Mathsson, dagbädd, "Paris", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1950-tal.34 000 SEK
272Bertil Brisborg, golvlampor 2 st, "Triva", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.18 000 SEK
273Carl Fagerlund, spegel, Orrefors, ca 1940-50, Swedish Modern.17 000 SEK
274Oscar Nilsson, tillskrivet, sideboard, Sverige 1940-tal.106 000 SEK
275canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal.Återrop
276Golvlampor 1 par, Swedish Modern, 1940-50-tal.28 000 SEK
277Sven Erik Skawonius, & Olof Östberg, byrå, G.A Berg, Stockholm, 1930-40-tal, ett av två kända exemplar.60 000 SEK
278Josef Frank, "Finchley Road", akvarell, daterad 1960.16 000 SEK
279Josef Frank, Motiv från Maderno, akvarell, daterad 1962.11 000 SEK
280Josef Frank, soffa, modell 568, Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.32 000 SEK
281Josef Frank, blombord, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal, modell nr 2084.36 000 SEK
282Josef Frank, golvlampa, modell 2368, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal, proveniens Estrid Ericson.10 000 SEK
283Josef Frank, sekretär, Firma Svenskt Tenn, modell 1036, sannolikt 1960-70-tal.90 000 SEK
284Josef Frank, karmstol, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-60-tal.12 000 SEK
285Josef Frank, & Estrid Ericson, skål med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1949.24 000 SEK
286Josef Frank, klädhängare, Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.290 000 SEK
287Firma Svenskt Tenn, paraplyställ, 1900-talets mitt, proveniens Estrid Ericson.5 500 SEK
288Josef Frank, ”Kaptensstolar”, 4 st, modellnummer 789A, Firma Svenskt Tenn 1950-60-tal.28 000 SEK
289Josef Frank, skåp, modell 2215, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1960-70-tal.80 000 SEK
290Josef Frank, golvlampor, ett par, modell "2326", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.10 000 SEK
291Estrid Ericson, kruka med bonsaiträd, Firma Svenskt Tenn, 1960-70-tal.20 000 SEK
292Josef Frank, sidobord, "2208", Firma Svenskt Tenn.13 000 SEK
293Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.55 000 SEK
294Bertil Brisborg, taklampa, för Nordiska Kompaniet, Stockholm, 1950-tal.55 000 SEK
295UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, "Vilstol / jaktstol 204" fåtöljer, ett par, Luxus Vittsjö, 1960-tal.36 000 SEK
296Carl-Axel Acking, taburett, sannolikt utförd av snickarmästare Torsten Schollin, 1940-50-tal.36 000 SEK
297Edward Wormley, soffa, "New York", modell 5316, Ljungs Industrier Malmö, 1960.48 000 SEK
298Harald Elof Notini, vägglampor 1 par, modell "8753", Arvid Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1950-tal.11 000 SEK
299Sideboard, Swedish modern, 1940-50-tal.16 000 SEK