Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
1789 föremål
1607. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
1607. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
14 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
247. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
247. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1555. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
1555. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1065. FICKUR, Augustin Bourdillon, Stockholm, 1760-tal.
1065. FICKUR, Augustin Bourdillon, Stockholm, 1760-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
922. Birgitta Birgersdotter, känd som den Heliga Birgitta.
922. Birgitta Birgersdotter, känd som den Heliga Birgitta.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
364. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
364. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
207. NEFRITOBJEKT, fem stycken.  Qing dynastin (1664-1912).
207. NEFRITOBJEKT, fem stycken. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1619. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.
1619. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
27. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
27. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
94. SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (25-220).
94. SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (25-220).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
26. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
26. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
84. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti (1644-1912).
84. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
127. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
128. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
128. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
30. HÅRNÅLAR, 10 stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
30. HÅRNÅLAR, 10 stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1226. ARMBAND med cabochonslipade granater samt rosenslipade diamanter.
1226. ARMBAND med cabochonslipade granater samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1041. SKED med kronknopp, med spår av stämpel, Sverige 1500-tal.
1041. SKED med kronknopp, med spår av stämpel, Sverige 1500-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
192. SPÄNNE, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
192. SPÄNNE, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1675. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1675. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
34. HÄNGE, jadeit. 1900-talets början.
34. HÄNGE, jadeit. 1900-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1686. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1686. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
255. SKÅL, keramik. Yuan dynastin (960-1279).
255. SKÅL, keramik. Yuan dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1134. ARMBAND med rosenslipade diamater. Ca 1910.
1134. ARMBAND med rosenslipade diamater. Ca 1910.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1407. ARMBAND med 15 st gammalslipade diamanter totalt ca 3.00 ct.
1407. ARMBAND med 15 st gammalslipade diamanter totalt ca 3.00 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1277. SLIPSNÅL med emalj, rubiner samt diamanter. Ryska stämplar.
1277. SLIPSNÅL med emalj, rubiner samt diamanter. Ryska stämplar.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1319. MANSCHETTKNAPPAR i grön, vit, röd och svart emalj. Motiv med spelkort.
1319. MANSCHETTKNAPPAR i grön, vit, röd och svart emalj. Motiv med spelkort.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
157. SKÅP, Hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
157. SKÅP, Hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1718. RYA. 187 x 142 cm. Finland 1800-talets förra hälft.
1718. RYA. 187 x 142 cm. Finland 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
13. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912)  med Qianlongs sigillmärke.
13. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1734. OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm.
1734. OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1733. OLD SILKE HEREKE. 162,5 x 104 cm.
1733. OLD SILKE HEREKE. 162,5 x 104 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
527. FAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
527. FAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1268. HÄNGE med ametist 2.70 ct, briljantslipade diamanter totalt 0.42ct samt KEDJA.
1268. HÄNGE med ametist 2.70 ct, briljantslipade diamanter totalt 0.42ct samt KEDJA.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
264. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1662-1912).
264. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1662-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
162. KRUKA, lergods. Ming dynastin (1368-1643).
162. KRUKA, lergods. Ming dynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1438. ARMBAND med gammal- samt rosenslipade diamanter och odlade pärlor.
1438. ARMBAND med gammal- samt rosenslipade diamanter och odlade pärlor.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
253. SKÅLAR, två stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279),
253. SKÅLAR, två stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279),
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
456. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti, sent 1800-tal.
456. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1613. LAMPFÖTTER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1613. LAMPFÖTTER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1677. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1677. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1451. BROSCH med rubiner, rosenslipade diamanter samt emalj i form av en skalbagge.
1451. BROSCH med rubiner, rosenslipade diamanter samt emalj i form av en skalbagge.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1660. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
1660. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
681. Anders Zorn, "Fatbur (Dalgarderob).
681. Anders Zorn, "Fatbur (Dalgarderob).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
679. Anders Zorn, "Grover Cleveland II".
679. Anders Zorn, "Grover Cleveland II".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
712. Anders Zorn, "Herr och Fru Fürstenberg".
712. Anders Zorn, "Herr och Fru Fürstenberg".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
716. Anders Zorn, "Uno Stadius".
716. Anders Zorn, "Uno Stadius".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
680. Anders Zorn, "Mrs. Clevland II".
680. Anders Zorn, "Mrs. Clevland II".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
306. URNA, porslin. Republik (1912-1949).
306. URNA, porslin. Republik (1912-1949).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
468. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
468. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1156. ÖRHÄNGEN, 18k vitguld med blå topaser ca20.00 ct/st. Vikt ca17g.
1156. ÖRHÄNGEN, 18k vitguld med blå topaser ca20.00 ct/st. Vikt ca17g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1694. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1694. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1621. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft.
1621. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. OKÄND KONSTNÄR, skulptur, marmor, 1900-tal.
744. OKÄND KONSTNÄR, skulptur, marmor, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
313. LOHAN, porslin. Troligen Japan, tidigt 1900-tal.
313. LOHAN, porslin. Troligen Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
302. SKÅL, porslin. Troligen Republik (1912-1949).
302. SKÅL, porslin. Troligen Republik (1912-1949).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
913. Pehr Nordqvist, "En del af Trollhättan".
913. Pehr Nordqvist, "En del af Trollhättan".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1503. KLAFFBORD, tredelad skiva. Kinesiserande, 17-1800-tal.
1503. KLAFFBORD, tredelad skiva. Kinesiserande, 17-1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. GALLERFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring år 1800.
406. GALLERFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
258. SKÅLFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
258. SKÅLFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
736. Emil Näsvall, "Maj".
736. Emil Näsvall, "Maj".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
388. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
388. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1486. SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1486. SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1725. SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Aksaray. 231,5 x 171 cm.
1725. SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Aksaray. 231,5 x 171 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1739. SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 142 cm.
1739. SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 142 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1532. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1532. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?