Röd botten med rutmönster i grönt, gult, ljusblått och mörkbrunt. Bred grön bård med växtranka. Baksidan med gammal etikett: Ryijy on Satakunnasta vuodetta noin 1820 (Ryan är gjord i Satakunta, Finland, ca 1820).
Något smutsig, fläckar, malskador, lagningar. Sidorna med trampveck.