Två ihopsydda våder. Blå botten med polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Benvit bård med stiliserade växtmotiv.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar, hål, lagningar. En kortsida något skadad.
Kolsviks pensionat, i Blidösundet.
Jämför Petsopoulos, Yanni: Kilims, Fribourg 1979, sid 140-141, plansch 168.