Två ihopsydda våder. Benvit botten med fyra stora polykroma sammanhängande hakmedaljonger och växtornament. Bård i mörkbrunt, rött och benvitt av stiliserade växter
Något slitage och smutsig, fläckar, smärre hål, lagningar, obetydlig fällning.
Jämför Petsopoulos, Yanni: Kilims, Fribourg 1979, plansch 107.