Guld, cylindergång. Rokoko. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror märkt Bourdillon, Stockholm. Förgyllda visare med grön emaljdekor. Graverat förgyllt verk med profilerade verkpelare. Numrerat 35. Genombruten oroklove. Boetten med driven dekor av musiktrofégrupp i trois coleur guld. Diam ca 5 cm.
Slitage, urtavlans emalj med spricka och mindre emaljskador.
Cylindergång.