Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1396. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1396. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
565. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
565. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1420. SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.
1420. SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
568. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
568. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
567. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
567. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1477. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1477. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1511. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1511. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1277. SKÅL, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
1277. SKÅL, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1268. SKÅL, keramik. Ding, Song dynastin (960-1279).
1268. SKÅL, keramik. Ding, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1272. SKÅL, keramik. Norra Jin dynastin (1115-1234).
1272. SKÅL, keramik. Norra Jin dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1273. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1273. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1635. SKÅL, porslin. Kina, Republik, 1900-tal, med hallmärke.
1635. SKÅL, porslin. Kina, Republik, 1900-tal, med hallmärke.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1597. SKÅL, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1597. SKÅL, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1708. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1708. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1485. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1485. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1496. SKÅL, porslin. Qing dynstin, sen Kangxi, 1700-talets början.
1496. SKÅL, porslin. Qing dynstin, sen Kangxi, 1700-talets början.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1697. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1697. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1696. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1696. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
582. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
582. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
583. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
583. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1689. SKÅLAR och FAT, fyra delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1689. SKÅLAR och FAT, fyra delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1695. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1695. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1374. SKÅLAR, två stycken, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1374. SKÅLAR, två stycken, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1629. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1629. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1574. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1574. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1533. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1533. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1682. SKÅLFAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1682. SKÅLFAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1480. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1480. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1479. SKÅLFAT, porslin. 1600-tal.
1479. SKÅLFAT, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1678. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
1678. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1679. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Jiajings märke och period (1522-1566).
1679. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Jiajings märke och period (1522-1566).
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1551. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1551. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
387. SKÅP. Jämtland, 1800-tal.
387. SKÅP. Jämtland, 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
572. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
572. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
571. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
571. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
569. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
569. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
573. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
573. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
570. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
570. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
575. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
575. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
574. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
574. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
825. SNUSDOSA, guld 14K, ostämplad, 1800-tal.
825. SNUSDOSA, guld 14K, ostämplad, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
820. SNUSDOSA, guld 18K, av Ernst Emanuel Willkommen, Stockholm 1806. Empire.
820. SNUSDOSA, guld 18K, av Ernst Emanuel Willkommen, Stockholm 1806. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1390. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Kina.
1390. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1388. SNUSFLASKA, agat. Kina.
1388. SNUSFLASKA, agat. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1379. SNUSFLASKA, pekingglas. Kina. Med sigillmärke på skuldran.
1379. SNUSFLASKA, pekingglas. Kina. Med sigillmärke på skuldran.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1382. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina.
1382. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1385. SNUSFLASKOR, fyra stycken, av agat, tigeröga, glas samt calcedon. Kina.
1385. SNUSFLASKOR, fyra stycken, av agat, tigeröga, glas samt calcedon. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1387. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas och sten. Kina.
1387. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas och sten. Kina.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1383. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.
1383. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1380. SNUSFLASKOR, fyra stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1380. SNUSFLASKOR, fyra stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1381. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1381. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1378. SNUSFLASKOR, tre stycken samt ett PENSELBAD, pekingglas. Kina.
1378. SNUSFLASKOR, tre stycken samt ett PENSELBAD, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1389. SNUSFLASKOR, tre stycken, nefrit och rosenkvarts.
1389. SNUSFLASKOR, tre stycken, nefrit och rosenkvarts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
722. SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757.
722. SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
417. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
417. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
418. SOFFA. Sengustaviansk, 1800-talets början.
418. SOFFA. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
415. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Sengustavianskt.
415. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1288. SPEGEL och PLAKETT, brons. Bl.a. Jin-dynastin (1115-1234).
1288. SPEGEL och PLAKETT, brons. Bl.a. Jin-dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
469. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
469. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
463. SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
463. SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
472. SPEGEL, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Sengustaviansk.
472. SPEGEL, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1289. SPEGEL, brons. Troligen Song dynastin (960-1279).
1289. SPEGEL, brons. Troligen Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
471. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1777.
471. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1777.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
468. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
468. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
474. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
474. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
473. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
473. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
467. SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk.
467. SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK