Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med blomsterkorg och musselformation. I ramen fasetterat glas. Signerad NM samt spår av Stockholms hallstämpel. Höjd 107, bredd 46 cm.
Hovspegelmakare. Han var även utbildad inom glassliperi. Startade eget och fick privilegier på spegelfabrik 1754. Kunglig hovspegelmakare utnämndes han till 1769 samt blev ledamot i Hall och manufakturrätten i Stockholm.