SPEGEL, av Samuel Bomansson (mästare i Stockholm 1756-71, änkan drev verkstaden till 1780-talet). Transition.
Förgylld och bronserad. Rak form med uppsvängt genombrutet krön med akantusblad krönt av ros. Signerad SB samt hallstämpel 1772. Höjd 149, bredd 69 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in