Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
425. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
425. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
988. KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk.
988. KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
149. Severin Nilson, "Motiv från Kolmården".
149. Severin Nilson, "Motiv från Kolmården".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
29. Helmer Osslund, "Sommar i Dufed".
29. Helmer Osslund, "Sommar i Dufed".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1511. FYRFAT/YTTERFODER, brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1511. FYRFAT/YTTERFODER, brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
917. KOVSH, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
917. KOVSH, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
765. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
765. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
726. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Sengustaviansk.
726. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
873. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal.
873. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
756. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
756. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1479. VAS, brons. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644).
1479. VAS, brons. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
212. Jussi Mäntynen, "Älgen gör toalett".
212. Jussi Mäntynen, "Älgen gör toalett".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1197. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.19 ct.
1197. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.19 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1137. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.23 ct.
1137. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.23 ct.
Klubbat pris 
25 100 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1057. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.60 ct.
1057. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.60 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1280. ARMBAND, guld med dekorativa länkar. Vikt 83 g.
1280. ARMBAND, guld med dekorativa länkar. Vikt 83 g.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
175. Anders Zorn, "Första séancen".
175. Anders Zorn, "Första séancen".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
606. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
606. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1588. FAT, emalj på koppar. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1588. FAT, emalj på koppar. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
626. BYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
626. BYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
355. SEMIANTIK KESHAN sk Motachem. 210,5 x 131 cm.
355. SEMIANTIK KESHAN sk Motachem. 210,5 x 131 cm.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1379. HÄNGE, rosa hjärtformad turmalin med briljantslipade diamanter.
1379. HÄNGE, rosa hjärtformad turmalin med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1381. ÖRHÄNGEN, droppslipade ametister och briljantslipade diamanter.
1381. ÖRHÄNGEN, droppslipade ametister och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1377. COLLIER, ankarlänk i guld samt infattat antikt mynt.
1377. COLLIER, ankarlänk i guld samt infattat antikt mynt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1423. CARTIER, 'Tank' manuell, guld, 2000-tal.
1423. CARTIER, 'Tank' manuell, guld, 2000-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1385. COLLIER, checkerslipad ametist med briljantslipade diamanter, tot. 3 ct.
1385. COLLIER, checkerslipad ametist med briljantslipade diamanter, tot. 3 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
478. David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.
478. David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
702. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
702. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
214. Bruno Liljefors, Havsörn.
214. Bruno Liljefors, Havsörn.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. George Vicat Cole, Kor i landskap med berg i fjärran.
243. George Vicat Cole, Kor i landskap med berg i fjärran.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
506. Jacob Toorenvliet Hans krets, Gossar med brev.
506. Jacob Toorenvliet Hans krets, Gossar med brev.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
270. Sophie Rochart, Skönhet med fågel.
270. Sophie Rochart, Skönhet med fågel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
258. LOUIS CASSE, olja på pannå, signerad och daterad 1907.
258. LOUIS CASSE, olja på pannå, signerad och daterad 1907.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
164. Anders Zorn, "Kajuta".
164. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1766. NATTLJUSSTAKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1766. NATTLJUSSTAKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1555. VRISTSTÖD, ett par, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1555. VRISTSTÖD, ett par, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1675. SKÅL, porslin. 1600-tal, med Jiajings sex karaktärers märke.
1675. SKÅL, porslin. 1600-tal, med Jiajings sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
763. CASSOLETTER, för ett ljus, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
763. CASSOLETTER, för ett ljus, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
828. KITTEL med LOCK. Dansk Louis XVI, 1700-talets slut.
828. KITTEL med LOCK. Dansk Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
124. Axel Kulle, Stilleben med citron, svamp och bär.
124. Axel Kulle, Stilleben med citron, svamp och bär.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1206. COLLIER, lång kedja med runda fasettslipade rosa safirer.
1206. COLLIER, lång kedja med runda fasettslipade rosa safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
700. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
700. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
795. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
795. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
272. Pieter Oyens, "Médidation".
272. Pieter Oyens, "Médidation".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
838. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
838. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
839. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
839. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1905. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1905. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1367. ARMBAND, åtta rader små orientaliska pärlor.
1367. ARMBAND, åtta rader små orientaliska pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1082. ÖRHÄNGEN, rubiner med briljantslipade diamanter. tot. ca 1.80 ct.
1082. ÖRHÄNGEN, rubiner med briljantslipade diamanter. tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1718. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1718. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1702. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1702. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
939A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
939A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
705. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
705. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
956. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talest slut.
956. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talest slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1539. MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).
1539. MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1558. SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1558. SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1. Robert Thegerström, Vidsträckt skogslandskap, Dalarö.
1. Robert Thegerström, Vidsträckt skogslandskap, Dalarö.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1717. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1717. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1938. FAT, porslin. Qing dynastin med Guangxus märke.
1938. FAT, porslin. Qing dynastin med Guangxus märke.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
584. OFFICIELLT PROTOKOLL, handskrift, Valladolid, Spanien ca 1589.
584. OFFICIELLT PROTOKOLL, handskrift, Valladolid, Spanien ca 1589.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
477. CORNELIS PIETERSZ. BEGA. HANS EFTERFÖLJD. Ett par. Parketterad pannå,
477. CORNELIS PIETERSZ. BEGA. HANS EFTERFÖLJD. Ett par. Parketterad pannå,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
522. John Nost Sartorius, Hästporträtt.
522. John Nost Sartorius, Hästporträtt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1516. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
1516. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1561. SKULPTUR, sten. Khmer, troligen 1200-tal.
1561. SKULPTUR, sten. Khmer, troligen 1200-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
640. FÄLLBORD. 1800-talets andra hälft.
640. FÄLLBORD. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1837. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1837. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
339. SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.
339. SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1868. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1868. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1089. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct.
1089. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1334. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1334. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1299. DIADEM, grönt emaljarbete med dekor av pärlor. Art Nouveau.
1299. DIADEM, grönt emaljarbete med dekor av pärlor. Art Nouveau.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?