Cylindrisk, på fyra tassfötter, dekor av pärlstav och stansad bordyr, locket med blomma. Rakt svärtat trähandtag med benknopp och tapp. Även locket med stämplar, locket invändigt förgyllt. Undertill graverad lodangivelse 59 1/8. Höjd 23 cm, vikt 827 gram.