Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
411. Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Kvinnoporträtt, bröstbild.
411. Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Kvinnoporträtt, bröstbild.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
157. Stina Sunesson, "I blomningstid".
157. Stina Sunesson, "I blomningstid".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
987. KAFFEKANNA, av Carl Klingwall, Västerås 1781. Gustaviansk.
987. KAFFEKANNA, av Carl Klingwall, Västerås 1781. Gustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1268. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.75 ct.
1268. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.75 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1270. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.74 ct.
1270. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.74 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
969. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
969. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1421. DAMKLOCKA, Ebel, rosenslipade diamanter.
1421. DAMKLOCKA, Ebel, rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1176. RING, blå topas och ljusblå safirer.
1176. RING, blå topas och ljusblå safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1203. RING, blå briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
1203. RING, blå briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1204. RING, briljantslipade diamant, tot. ca 1.40 .
1204. RING, briljantslipade diamant, tot. ca 1.40 .
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1148. COLLIER, olikfärgade, bl a ljust blå och rosa safirer, tot. 55 ct.
1148. COLLIER, olikfärgade, bl a ljust blå och rosa safirer, tot. 55 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1419. DAMARMBANDSUR, briljant- och smaragdslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
1419. DAMARMBANDSUR, briljant- och smaragdslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1179. RING, platina med 9 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
1179. RING, platina med 9 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
804. EKVATORIALSOLUR. Ryssland, 1700-/1800-tal.
804. EKVATORIALSOLUR. Ryssland, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
638. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
638. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
563. Italieniserande kustmotiv med figurer och båtar.
563. Italieniserande kustmotiv med figurer och båtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
466. Stilleben med urna, frukter och papegoja.
466. Stilleben med urna, frukter och papegoja.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
219. Anders Sandström, Vadare.
219. Anders Sandström, Vadare.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
749. BORDSLAMPOR. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.
749. BORDSLAMPOR. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1151. BROSCH, fasettslipad blå safir med olikslipade diamanter, 1930-tal.
1151. BROSCH, fasettslipad blå safir med olikslipade diamanter, 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
995. GRÄDDKANNA, av Per Zethelius, Stockholm 1800. Gustaviansk.
995. GRÄDDKANNA, av Per Zethelius, Stockholm 1800. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
253. Edward Armfield, Terrier på råttjakt.
253. Edward Armfield, Terrier på råttjakt.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1233. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.79 ct.
1233. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.79 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
19. Arvid Mauritz Lindström, Sällskap på sommaräng.
19. Arvid Mauritz Lindström, Sällskap på sommaräng.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1262. RING, 84 briljantslipade diamanter, tot. 1.83 ct.
1262. RING, 84 briljantslipade diamanter, tot. 1.83 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1138. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.04 ct, i form av hjärta.
1138. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.04 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1297. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.22 ct.
1297. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.22 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
201. Ruth Milles, Mor och barn.
201. Ruth Milles, Mor och barn.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
336. SEMIANTIK/OLD GHOM/ISFAHAN. 303,5 x 215 cm.
336. SEMIANTIK/OLD GHOM/ISFAHAN. 303,5 x 215 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
395. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 151-163,5 cm.
395. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 151-163,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
842. GLASSERVIS, 31 delar. Sengustaviansk.
842. GLASSERVIS, 31 delar. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
254. George Armfield, På jakt.
254. George Armfield, På jakt.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1054. RING, blå safir ca 1.30 ct och briljantslipade diamanter, ca 1 ct.
1054. RING, blå safir ca 1.30 ct och briljantslipade diamanter, ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1347. RING, fasettslipade rubiner, tot, ca 2 ct.
1347. RING, fasettslipade rubiner, tot, ca 2 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1481. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
1481. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1285. ARMRING, rosenslipade och orientaliska pärlor, ca 1880.
1285. ARMRING, rosenslipade och orientaliska pärlor, ca 1880.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1414. RING, cabochonslipad blå safir, 7.71 ct samt antikslipade diamanter, ca 0.35 ct.
1414. RING, cabochonslipad blå safir, 7.71 ct samt antikslipade diamanter, ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1412. ARMBAND, 78 briljantslipade diamanter, tot. 2.15 ct.
1412. ARMBAND, 78 briljantslipade diamanter, tot. 2.15 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1126. RING, smaragd, 0.59 ct, i form av orm.
1126. RING, smaragd, 0.59 ct, i form av orm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
748. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
748. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
994. GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustaviansk.
994. GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
334. SEMIANTIK/OLD DJOSHAGAN sannolikt. 416,5 x 291 cm.
334. SEMIANTIK/OLD DJOSHAGAN sannolikt. 416,5 x 291 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1045. DOSA, guld 18k, Hanau 1800-talets slut.
1045. DOSA, guld 18k, Hanau 1800-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1307. ARMBAND, Stern, massivt guld. Vikt 58 g.
1307. ARMBAND, Stern, massivt guld. Vikt 58 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
59. Severin Nilson, Potatiskupning.
59. Severin Nilson, Potatiskupning.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
648. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
648. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1885. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1885. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
594. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
594. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
203. Tore Strindberg, "Krokus".
203. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
200. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
200. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1049. ETUI, med opaque emalj, av W.A. Bolin, Stockholm 1917.
1049. ETUI, med opaque emalj, av W.A. Bolin, Stockholm 1917.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
145. Oskar Bergman, "Pilar".
145. Oskar Bergman, "Pilar".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
127. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1506. BUDAI, lackerad brons. Qing dynastin (1644-1912).
1506. BUDAI, lackerad brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
76. Ernst Josephson, "Kristus på korset" (Självporträtt).
76. Ernst Josephson, "Kristus på korset" (Självporträtt).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
402. Mansporträtt med värja, midjebild.
402. Mansporträtt med värja, midjebild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
106. Anna Palm de Rosa, "Museum" (Nationalmuseum med Skeppsholmen i fonden).
106. Anna Palm de Rosa, "Museum" (Nationalmuseum med Skeppsholmen i fonden).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
699. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
699. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
49. Oscar Törnå, Forét de Fontainebleau Mare-aux-Fées.
49. Oscar Törnå, Forét de Fontainebleau Mare-aux-Fées.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
783. VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm 1762, -1805). Gustaviansk.
783. VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm 1762, -1805). Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
461. Abraham Bloemaert Hans krets, Syndafallet.
461. Abraham Bloemaert Hans krets, Syndafallet.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
529. OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL , Olja på uppfodrad duk, ej signerad.
529. OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL , Olja på uppfodrad duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
693. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
693. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
670. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
670. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
453. Ruinlandskap med figurstaffage.
453. Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. Joseph Magnus Stäck, "Parti vid Vico nära Sorrento (Neapel)".
443. Joseph Magnus Stäck, "Parti vid Vico nära Sorrento (Neapel)".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
847. GLASSERVIS, 129 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
847. GLASSERVIS, 129 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
117. ROBERT LUNDBERG, olja på pannå, sign och dat -98.
117. ROBERT LUNDBERG, olja på pannå, sign och dat -98.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1735. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1735. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
669. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
669. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1835. URNA, porslin. Kina, Republik.
1835. URNA, porslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1438. FICKUR, guld, 1890-tal. Erotiskt motiv.
1438. FICKUR, guld, 1890-tal. Erotiskt motiv.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1217. BROSCH, briljantslipade diamanter, ca 1915.
1217. BROSCH, briljantslipade diamanter, ca 1915.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
32. OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1959.
32. OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1959.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
50. Johan Ericson, Trädgårdsland, Meudon, Frankrike.
50. Johan Ericson, Trädgårdsland, Meudon, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
138. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
138. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
668. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
668. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1650. Cui Zifan, Crabs.
1650. Cui Zifan, Crabs.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
863. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
863. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?