SPELBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.
Fanerat med alm och alrot. Plan för brädspel och schack. Svängda ben. Signerat "Jac:Siölin Köping no. 95". Med Köpings hallstämpel. Längd 97, bredd 49, höjd 78 cm.
Fanerskador, en ljusbricka saknas.
×
Logga in
Kunde inte logga in