Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
643. STENBORD. Skåne, daterat 1826.
643. STENBORD. Skåne, daterat 1826.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
667. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
667. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
614. BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.
614. BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
1650. Cui Zifan, Crabs.
1650. Cui Zifan, Crabs.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1652. Li Kuchan, Still-life with Pak Choy and Guard.
1652. Li Kuchan, Still-life with Pak Choy and Guard.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1651. Xie Zhiguang, Landscape.
1651. Xie Zhiguang, Landscape.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1647. Fan Zeng, Poet.
1647. Fan Zeng, Poet.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
1654. Lin Kai, Cormorants.
1654. Lin Kai, Cormorants.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
649. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
649. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1600. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.
1600. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
195. Carl Milles, "Solsångaren".
195. Carl Milles, "Solsångaren".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
863. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
863. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1852. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1852. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1532. FIGURIN med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1532. FIGURIN med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1631. FIGURIN, nefrit. Kina.
1631. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1629. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
1629. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1628. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
1628. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1630. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
1630. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1022. SNÄCKSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1894.
1022. SNÄCKSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1894.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
706. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
595. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
595. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
729. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.
729. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1816. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1816. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1899. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1899. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1900. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1900. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1901. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1901. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1902. VATTENDROPPARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1902. VATTENDROPPARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1929. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1929. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1055. ÖRHÄNGEN, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
1055. ÖRHÄNGEN, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1805. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
1805. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
425. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
425. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
193. Carl Milles, Engelbrekt.
193. Carl Milles, Engelbrekt.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
192. Carl Milles, "Diana".
192. Carl Milles, "Diana".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
482. Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.
482. Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1429. FICKUR, spindelur, tidigt 1800-tal. Vikt 87g.
1429. FICKUR, spindelur, tidigt 1800-tal. Vikt 87g.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
479. Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriörer, ett par.
479. Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriörer, ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
988. KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk.
988. KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1772. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1772. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1773. SERVISDELAR, 10 stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1773. SERVISDELAR, 10 stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
229. Carl Holsoe, "Handarbetande kvinna".
229. Carl Holsoe, "Handarbetande kvinna".
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
235. CARL HOLSOE. Olja på duk. Sign C. Holsoe.
235. CARL HOLSOE. Olja på duk. Sign C. Holsoe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
791. BORDSPENDYL. Tyskland, 1600/1700-tal.
791. BORDSPENDYL. Tyskland, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1499. MINIATYRRÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1499. MINIATYRRÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
80. Edvard Bergh, Landskap med björkskog och kor vid vattendrag.
80. Edvard Bergh, Landskap med björkskog och kor vid vattendrag.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1781. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, sent 1700-tal.
1781. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
990. GRÄDDSNÄCKA, av Christian Rothe, Karlskrona 1777. Rokoko.
990. GRÄDDSNÄCKA, av Christian Rothe, Karlskrona 1777. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1870. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1870. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
946. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
946. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
431. Johan Johnsen, Blomsterstycke på piedestal.
431. Johan Johnsen, Blomsterstycke på piedestal.
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
530. Matthäus Merian d.y, "Adolf Herman Wrangel af Lindeberg" (1628-1656).
530. Matthäus Merian d.y, "Adolf Herman Wrangel af Lindeberg" (1628-1656).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
236. Ludwig Blum, Vy över Jerusalem.
236. Ludwig Blum, Vy över Jerusalem.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
141. Georg Pauli, Historiserande figurstudier.
141. Georg Pauli, Historiserande figurstudier.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
15. Julia Beck, Flodlandskap, Val-Saint-Martin, Normandie.
15. Julia Beck, Flodlandskap, Val-Saint-Martin, Normandie.
Klubbat pris 
470 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
140. Anna Gardell-Ericson, Flicka med krus, Bretagne.
140. Anna Gardell-Ericson, Flicka med krus, Bretagne.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
149. Severin Nilson, "Motiv från Kolmården".
149. Severin Nilson, "Motiv från Kolmården".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
154. Helmer Osslund, "Norrländskt älvlandskap".
154. Helmer Osslund, "Norrländskt älvlandskap".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
156. Helmer Osslund, Älvlandskap i sensommarfärger.
156. Helmer Osslund, Älvlandskap i sensommarfärger.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
56. Mosse Stoopendaal, Domherrar.
56. Mosse Stoopendaal, Domherrar.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
430. Johan Johnsen, Blomsterstilleben i glasvas.
430. Johan Johnsen, Blomsterstilleben i glasvas.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
646. TEBORD, av Georg Haupt. Gustavianskt.
646. TEBORD, av Georg Haupt. Gustavianskt.
Klubbat pris 
3 300 000 SEK
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
665. VÄNDBÄNK. Hälsingland/Dalarna, 1700/1800-tal.
665. VÄNDBÄNK. Hälsingland/Dalarna, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1590. SKÅP, Korea, troligen 1800-tal.
1590. SKÅP, Korea, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
181. Carl Larsson, "Nyårskort".
181. Carl Larsson, "Nyårskort".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1510. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1510. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1450. SKÅL, porslin. Jin dynastin (1115-1234).
1450. SKÅL, porslin. Jin dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1638. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
1638. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1542. RÖKELSEHÅLLARE, snidat trä. Qing dynastin, 1700-tal.
1542. RÖKELSEHÅLLARE, snidat trä. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1545. SKULPTUR, trä. Qing dynastin (1644-1912).
1545. SKULPTUR, trä. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1453. STEMCUP, keramik. Cizhou. Yuan dynstin (1271-1368).
1453. STEMCUP, keramik. Cizhou. Yuan dynstin (1271-1368).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
54. Carl Johansson, Vinterväg.
54. Carl Johansson, Vinterväg.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
224. Eugène Delaplanche, "Zéphyr".
224. Eugène Delaplanche, "Zéphyr".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
338. ANTIK HERIS. 441,5 x 354 cm.
338. ANTIK HERIS. 441,5 x 354 cm.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
310. VÄVD TAPET, gobelängteknik. 267,5 x 256 cm. Flandern 1600-tal.
310. VÄVD TAPET, gobelängteknik. 267,5 x 256 cm. Flandern 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
444. Marcus Larsson, Norskt fjordlandskap.
444. Marcus Larsson, Norskt fjordlandskap.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
879. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
879. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?