54
357481

Carl Johansson

(Sverige, 1863-1944)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Carl Johansson
(Sverige, 1863-1944)

Vinterväg

Signerad Carl Johansson och daterad -88. Duk 30 x 45 cm.

Proveniens

Tidigare i ingenjör Hans Gustaf Torslers samling, Lidingö.

Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885. Utställning till sextioårsminnet av det första moderna genombrottet i svensk konst", 16 mars - 16 maj 1945 (utom katalog).

"Konst i svenska hem", vol. II, band 5, upptagen sid 260 under samling 398: "Ingenjör Hans Torsler Bergsvägen 38, Lidingö" (under titeln "Vinterlandskap med sjö").

Carl Johansson, bördig från Härnösand i Ångermanland, hörde till de allra yngsta att underteckna Opponenteras skrivelse till Konstakademien 1885. Föreliggande målning är på samma tema som den målning han anmälde till Världsutställningen följande år. Hans “Vinterdag i Sverige” antogs till utställningen 1889 - Eiffeltornets år - och belönades med en ‘mention honorable’.

När katalognumret ställdes ut på Nationalmuseums stora utställning 1945 ägdes det av ingenjör Hans Gustaf Torsler (1910-1990), Lidingö. Ur sin samling bidrog denne med ytterligare minst ett konstverk, pastellen “Gamla kåkar. Möja” av Eugène Jansson.

Formgivare

Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm.