Fanerade med jakaranda, lönn och citronträ. Beslag av förgylld mässing. Skivor av kolmårdsmarmor. Med förkroppad front. Tre lådor. Inläggningar av bladornamentik indelade i fält. Längd 77, bredd 46, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
I översta lådan text "Gåfva från prinsessan Sofia Albertina till fröken Gyllenborg". Sofia Albertina (1753-1829), syster till Gustav III.