Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
934. PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut.
934. PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1282. ÖRHÄNGEN, guld samt briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
1282. ÖRHÄNGEN, guld samt briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
66. Bruno Liljefors, Räv med stövare.
66. Bruno Liljefors, Räv med stövare.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
1121. RING, briljantslipad diamant ca 5.55 cts.
1121. RING, briljantslipad diamant ca 5.55 cts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
12. Georg Pauli, Franskt parklandskap.
12. Georg Pauli, Franskt parklandskap.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
711. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
711. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1277. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot ca 15 cts.
1277. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot ca 15 cts.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
90 000 - 95 000 SEK
1454. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279). Henan.
1454. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279). Henan.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
885. CHAMPAGNEKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
885. CHAMPAGNEKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
746. LYKTA, för tre ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.
746. LYKTA, för tre ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1858. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1858. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1856. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1856. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
820. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
820. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1595. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
1595. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
352. SEMIANTIK KAYSERI SAFF. 277,5 x 102 cm.
352. SEMIANTIK KAYSERI SAFF. 277,5 x 102 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
393. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 184,5 x 134,5 cm.
393. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 184,5 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
368. SEMIANTIK KIRMAN FIGURAL. 200,5 x 135 cm.
368. SEMIANTIK KIRMAN FIGURAL. 200,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1262. RING, 84 briljantslipade diamanter, tot. 1.83 ct.
1262. RING, 84 briljantslipade diamanter, tot. 1.83 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
103. Karl Nordström, "Villefranche, vin och blomsterodling".
103. Karl Nordström, "Villefranche, vin och blomsterodling".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1189. RING, 160 briljantslipade diamanter, tot. 2.61 ct, fattade runtom hela ringen.
1189. RING, 160 briljantslipade diamanter, tot. 2.61 ct, fattade runtom hela ringen.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1197. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.19 ct.
1197. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.19 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1137. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.23 ct.
1137. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.23 ct.
Klubbat pris 
25 100 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1769. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1769. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1919. BLÄCKSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1919. BLÄCKSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1443. RÖKELSEKAR, keramik. Troligen Han dynastin.
1443. RÖKELSEKAR, keramik. Troligen Han dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1455. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
1455. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1716. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1716. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
876. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
876. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
887. KAKFAT PÅ FOT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
887. KAKFAT PÅ FOT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
884. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
884. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1613. SKULPTUR, trä. Kina, Ming-stil.
1613. SKULPTUR, trä. Kina, Ming-stil.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
797. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
797. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1573. SNUSDOSA med LOCK, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
1573. SNUSDOSA med LOCK, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1057. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.60 ct.
1057. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.60 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1089. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct.
1089. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1113. RING, briljantslipad diamant, 1.94 ct,
1113. RING, briljantslipad diamant, 1.94 ct,
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1421. DAMKLOCKA, Ebel, rosenslipade diamanter.
1421. DAMKLOCKA, Ebel, rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1330. ÖRHÄNGEN, droppslipade diamanter, tot. ca 4.70 ct.
1330. ÖRHÄNGEN, droppslipade diamanter, tot. ca 4.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
105 000 - 110 000 SEK
1793. VAS, porslin. Qing dynastin.
1793. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1261. ARMBAND, briljantslipade diamanter och smaragder.
1261. ARMBAND, briljantslipade diamanter och smaragder.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1704. SKÅLAR, ett par, porslin. Japan, 1700-tal.
1704. SKÅLAR, ett par, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1635. SIGILL, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1635. SIGILL, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1848. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1848. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
757. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
757. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
796. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
796. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
769. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, ca år 1800. Directoire.
769. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, ca år 1800. Directoire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1857. FAT, porslin. Ming dynastin.
1857. FAT, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1280. ARMBAND, guld med dekorativa länkar. Vikt 83 g.
1280. ARMBAND, guld med dekorativa länkar. Vikt 83 g.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1413. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
1413. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1666. MÅLNING. Sen Qing dynastin (1644-1912). Palatsdamer i trädgård.
1666. MÅLNING. Sen Qing dynastin (1644-1912). Palatsdamer i trädgård.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
688. SULLASTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
688. SULLASTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
918. KOVSH, av Fedor Rückert, Moskva 1899-1908.
918. KOVSH, av Fedor Rückert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1620. VAS med LOCK, Nefrit. Kina, 1900-tal.
1620. VAS med LOCK, Nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
550. CORNELIS VISSCHER, Tuschlavering, tillskriven.
550. CORNELIS VISSCHER, Tuschlavering, tillskriven.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
551. OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , Blyerts och akvarell, ej sign.
551. OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , Blyerts och akvarell, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1624. VAS med LOCK, grön sten. Kina, 1900-tal.
1624. VAS med LOCK, grön sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1660. RULLMÅLNING och KALLIGRAFI. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1660. RULLMÅLNING och KALLIGRAFI. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1199. BROSCH, rosenslipade diamanter, CG Hallberg, Stockholm 1907.
1199. BROSCH, rosenslipade diamanter, CG Hallberg, Stockholm 1907.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
766. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets mitt. Viktorianska.
766. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets mitt. Viktorianska.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
354. SEMIANTIK KESHAN. 441,5 x 315,5 cm.
354. SEMIANTIK KESHAN. 441,5 x 315,5 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1343. SLIPSNÅL, rosenslipad diamanter, sekelskifte 1900.
1343. SLIPSNÅL, rosenslipad diamanter, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1237. RING, 12 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.15 ct.
1237. RING, 12 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.15 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1238. RING, 12 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.15 ct.
1238. RING, 12 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.15 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1138. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.04 ct, i form av hjärta.
1138. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.04 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
346. ANTIK KARABAGH GALLERI. 610,5 x 104 cm.
346. ANTIK KARABAGH GALLERI. 610,5 x 104 cm.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1461. SKÅL, celadon. Qing dynastin.
1461. SKÅL, celadon. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
186. Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".
186. Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1331. COLLIER, doserade briljantslipade diamanter, tot. 10.03 ct.
1331. COLLIER, doserade briljantslipade diamanter, tot. 10.03 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
90 000 - 95 000 SEK
1917. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1917. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
345. ANTIK KARABAGH GALLERI. 597 x 106 cm.
345. ANTIK KARABAGH GALLERI. 597 x 106 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?