La Géométrie pratique, divisée en quatre livres... par Allain Manesson Mallet.
Paris, Anisson, 1702. 4 vol. in-8°, fig.
Illustrerade, troligen samtida helfranska skinnband med upphöjda ryggbind och präglad förgylld dekor.
Slitage, ej genomgångna.
Exlibris: James Keiller.
Arne Nilssons samling, Sandviken.