Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
739. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
739. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
738. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
738. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
734. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
734. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
741. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal.
741. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
732. LJUSKRONA, för tolv ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
732. LJUSKRONA, för tolv ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
767. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början. Empire.
767. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
766. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets mitt. Viktorianska.
766. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets mitt. Viktorianska.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1006. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Yttreaus, Uppsala 1787. Gustavianska.
1006. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Yttreaus, Uppsala 1787. Gustavianska.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
768. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
768. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
765. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
770. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
770. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
771. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
771. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
769. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, ca år 1800. Directoire.
769. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, ca år 1800. Directoire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
764. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
772. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
772. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
773. LJUSSTAKE, av Stephan Schirmer, Nürnberg. Barock, 1600-tal.
773. LJUSSTAKE, av Stephan Schirmer, Nürnberg. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
775. LJUSSTAKE. Barock, 1600/1700-tal.
775. LJUSSTAKE. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
774. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
774. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
258. LOUIS CASSE, olja på pannå, signerad och daterad 1907.
258. LOUIS CASSE, olja på pannå, signerad och daterad 1907.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
747. LYKTA, för tre ljus, Louis XV-stil, sent 1800-tal.
747. LYKTA, för tre ljus, Louis XV-stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
746. LYKTA, för tre ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.
746. LYKTA, för tre ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1589. LYKTA/RÖKELSEHUS, emalj på koppar. Kina, 1900-talets första hälft.
1589. LYKTA/RÖKELSEHUS, emalj på koppar. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
421. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1645. Li Kuchan, Mynha Bird on a Melon.
1645. Li Kuchan, Mynha Bird on a Melon.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1652. Li Kuchan, Still-life with Pak Choy and Guard.
1652. Li Kuchan, Still-life with Pak Choy and Guard.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1654. Lin Kai, Cormorants.
1654. Lin Kai, Cormorants.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
534. Louis Masreliez, Antik figurkomposition.
534. Louis Masreliez, Antik figurkomposition.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
236. Ludwig Blum, Vy över Jerusalem.
236. Ludwig Blum, Vy över Jerusalem.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
287. Lynn Chadwick, "Pair of sitting figures".
287. Lynn Chadwick, "Pair of sitting figures".
Klubbat pris 
1 000 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
963. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
963. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1416. MANSCHETTKNAPPAR, Boucheron, carréslipade diamanter, tot. ca 8 ct.
1416. MANSCHETTKNAPPAR, Boucheron, carréslipade diamanter, tot. ca 8 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
130 000 - 135 000 SEK
1415. MANSCHETTKNAPPAR, Cartier, guld och vit emalj.
1415. MANSCHETTKNAPPAR, Cartier, guld och vit emalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1417. MANSCHETTKNAPPAR, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1417. MANSCHETTKNAPPAR, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
440. MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.
440. MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
642. MATBORD, tre delar. England, sent 1700-tal.
642. MATBORD, tre delar. England, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
641. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
641. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1027. MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.
1027. MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1029. MATGAFFLAR, 6 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1830.
1029. MATGAFFLAR, 6 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1830.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1028. MATGAFFLAR, 6 st, av Nils Limnelius, Stockholm 1811.
1028. MATGAFFLAR, 6 st, av Nils Limnelius, Stockholm 1811.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1030. MATSKEDAR, 12 st, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1841-1849.
1030. MATSKEDAR, 12 st, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1841-1849.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1026. MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.
1026. MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
375. MATTA, semiantik Meshed/Moud. Ca 191,5 x 124 cm.
375. MATTA, semiantik Meshed/Moud. Ca 191,5 x 124 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
382. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 201 x 127 cm.
382. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 201 x 127 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
384. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 205,5 x 128,5 cm.
384. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 205,5 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
388. MATTA, semiantik silke Turkisk. Ca 145,5 x 119 cm.
388. MATTA, semiantik silke Turkisk. Ca 145,5 x 119 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
371. MATTA. Antik Konya. 264,5 x 140 cm.
371. MATTA. Antik Konya. 264,5 x 140 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
517. MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
517. MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
860. MINIATYRMÅLNING på porslin. Meissen, sent 1800-tal.
860. MINIATYRMÅLNING på porslin. Meissen, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1499. MINIATYRRÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1499. MINIATYRRÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1476. MINIATYRVAS, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1476. MINIATYRVAS, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1521. MINIATYRVAS, cloisonné. 1600-tal.
1521. MINIATYRVAS, cloisonné. 1600-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
932. MOCKASKEDAR, 4 st, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.
932. MOCKASKEDAR, 4 st, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1539. MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).
1539. MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
493. Man i blå justacorp, midjebild.
493. Man i blå justacorp, midjebild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
402. Mansporträtt med värja, midjebild.
402. Mansporträtt med värja, midjebild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
515. Mansporträtt, knäbild.
515. Mansporträtt, knäbild.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
441. Marcus Larsson, Hav i månsken.
441. Marcus Larsson, Hav i månsken.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
448. Marcus Larsson, Hjulångare i kvällssol.
448. Marcus Larsson, Hjulångare i kvällssol.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
444. Marcus Larsson, Norskt fjordlandskap.
444. Marcus Larsson, Norskt fjordlandskap.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
411. Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Kvinnoporträtt, bröstbild.
411. Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Kvinnoporträtt, bröstbild.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
537. Martin Scheffel, La Chaufferelle.
537. Martin Scheffel, La Chaufferelle.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
530. Matthäus Merian d.y, "Adolf Herman Wrangel af Lindeberg" (1628-1656).
530. Matthäus Merian d.y, "Adolf Herman Wrangel af Lindeberg" (1628-1656).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
507. Melchior de Hondecoeter Tillskriven, Hönsgården.
507. Melchior de Hondecoeter Tillskriven, Hönsgården.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
231. Michael Ancher, Porträtt av Niels Gaihede (1816-1890).
231. Michael Ancher, Porträtt av Niels Gaihede (1816-1890).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
452. Monogramisten V.S-Z, Stilleben med fat, skål, ostron och frukter.
452. Monogramisten V.S-Z, Stilleben med fat, skål, ostron och frukter.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
56. Mosse Stoopendaal, Domherrar.
56. Mosse Stoopendaal, Domherrar.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1668. MÅLNING med KALLIGRAFI.tusch på siden, Qing dynastin, 1800-tal.
1668. MÅLNING med KALLIGRAFI.tusch på siden, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1663. MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.
1663. MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1667. MÅLNING, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
1667. MÅLNING, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1666. MÅLNING. Sen Qing dynastin (1644-1912). Palatsdamer i trädgård.
1666. MÅLNING. Sen Qing dynastin (1644-1912). Palatsdamer i trädgård.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1466. NARCISSKÅL, porslin. Troligen Kangxi (1662-1722), omarbetad.
1466. NARCISSKÅL, porslin. Troligen Kangxi (1662-1722), omarbetad.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1766. NATTLJUSSTAKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1766. NATTLJUSSTAKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1767. NATTLJUSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1767. NATTLJUSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1599. NETSUKES, sex stycken samt OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1599. NETSUKES, sex stycken samt OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?