Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
58. Olof Arborelius, Källa mellan Albano och Ariccio.
58. Olof Arborelius, Källa mellan Albano och Ariccio.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1654. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1654. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1529. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
1529. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
485. Johan Erik Bolinder, Herre i blå rock med svärdsorden.
485. Johan Erik Bolinder, Herre i blå rock med svärdsorden.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
412. CHRISTIAN WILHELM ERNST DIETRICH, tillskriven, olja på pannå.
412. CHRISTIAN WILHELM ERNST DIETRICH, tillskriven, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
616. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, omkring år 1800. Sengustavianska.
616. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
572. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
572. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
562. TEBORD, med fajansbricka Rörstrand 1769.
562. TEBORD, med fajansbricka Rörstrand 1769.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
571. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
571. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
617. BANKETT. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
617. BANKETT. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
594. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
594. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1252. RING, hjärtslipad diamant, ca 0.75 ct, samt hjärtslipade safirer.
1252. RING, hjärtslipad diamant, ca 0.75 ct, samt hjärtslipade safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1528. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
1528. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
239. MATTA, Semiantik Sarouk 344,5 x 277 cm.
239. MATTA, Semiantik Sarouk 344,5 x 277 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
234. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 245,5 x 149 cm.
234. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 245,5 x 149 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
228. OLD SILKE HEREKE. 164 x 106,5 cm.
228. OLD SILKE HEREKE. 164 x 106,5 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
231. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 209 x 134,5 cm.
231. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 209 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
225. SEMIANTIKT/OLD UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 171 x 118 cm.
225. SEMIANTIKT/OLD UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 171 x 118 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
224. ANTIKT KINESISKT BRODERI. 67 x 175 cm.
224. ANTIKT KINESISKT BRODERI. 67 x 175 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
230. MATTA, semiantik, Kayseri 169,5 x 119,5 cm.
230. MATTA, semiantik, Kayseri 169,5 x 119,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
453. "The church choir".
453. "The church choir".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1581. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1581. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1020. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamant, 2.01 ct. resp. 2.02 ct.
1020. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamant, 2.01 ct. resp. 2.02 ct.
Klubbat pris 
490 000 SEK
Utropspris
500 000 - 550 000 SEK
1045. RING, assher slipad diamant, 4.04 ct.
1045. RING, assher slipad diamant, 4.04 ct.
Klubbat pris 
480 000 SEK
Utropspris
500 000 - 550 000 SEK
235. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 212,5 x 135,5 cm.
235. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 212,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
236. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 222,5 x 143 cm.
236. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 222,5 x 143 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
237. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 83,5 x 64 cm.
237. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 83,5 x 64 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
238. MATTA, semiantik Kirman Laver. 148,5 x 90 cm.
238. MATTA, semiantik Kirman Laver. 148,5 x 90 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
243. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 332 x 227,5 cm.
243. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 332 x 227,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
232. SEMIANTIK KESHAN. 201,5 x 135 cm.
232. SEMIANTIK KESHAN. 201,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
242. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 163,5 cm.
242. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 163,5 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
226. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 199 x 129,5 cm.
226. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 199 x 129,5 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
80. Gottfrid Kallstenius, Vid stadens utkanter.
80. Gottfrid Kallstenius, Vid stadens utkanter.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1663. SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, Republik.
1663. SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1433. GUANYIN, Blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
1433. GUANYIN, Blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1611. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1611. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1653. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1653. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1450. TEKRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1450. TEKRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1459. SKÅLAR, ett par, biskvi. Qing dynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
1459. SKÅLAR, ett par, biskvi. Qing dynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1594. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1594. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
820 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
1595. SERVIS, ca 125 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1595. SERVIS, ca 125 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
180 000 - 250 000 SEK
855. MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE.
855. MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
6. Julia Beck, Träd vid flodbank.
6. Julia Beck, Träd vid flodbank.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
494. Claude Joseph Vernet Efter, "Schlacht bei Friedland mit Napoleon I".
494. Claude Joseph Vernet Efter, "Schlacht bei Friedland mit Napoleon I".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
824. FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal.
824. FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1578. FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1578. FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
782. POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
782. POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
780. BÄGARGLAS. Tyskland, daterat 1740.
780. BÄGARGLAS. Tyskland, daterat 1740.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
779. KONFEKTSKÅL, glas. Tyskland, 1700-tal.
779. KONFEKTSKÅL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
270. SEMIANTIK KAUKASISK KELIM, sannolikt Shirvan. 256 x 156,5 cm.
270. SEMIANTIK KAUKASISK KELIM, sannolikt Shirvan. 256 x 156,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
153. Carl Milles, Kvinna som knyter sitt hår.
153. Carl Milles, Kvinna som knyter sitt hår.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
536. BYRÅ, av Gottlieb Iwersson 1783 (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.
536. BYRÅ, av Gottlieb Iwersson 1783 (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.
Klubbat pris 
2 100 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
507. SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.
507. SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1821. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
1821. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1824. SKÅP, trä med beslag i vit metall. Korea.
1824. SKÅP, trä med beslag i vit metall. Korea.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1340. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld med briljantslipade diamanter, ca 1985.
1340. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld med briljantslipade diamanter, ca 1985.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
142. Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".
142. Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1554. SPEGELGLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
1554. SPEGELGLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
719. BYSTER, ett par. Svensk barock, 1600-tal.
719. BYSTER, ett par. Svensk barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
342. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign.
342. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
833. SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike.
833. SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
684. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
684. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
683. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
683. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1425. DEKORDEL, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1425. DEKORDEL, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1444. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1444. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
508. SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.
508. SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1822. KARMSTOLAR, ett par, trä. Qing dynastin.
1822. KARMSTOLAR, ett par, trä. Qing dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1823. STOLAR, ett par, trä. Qing dynastin.
1823. STOLAR, ett par, trä. Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1742. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Swatow.
1742. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Swatow.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
893. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
893. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
116. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
116. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
920. BORDSURTOUT för sju flaskor, otydlig mästarstämpel, London 1797.
920. BORDSURTOUT för sju flaskor, otydlig mästarstämpel, London 1797.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
822. SERVIS, 177 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
822. SERVIS, 177 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
392. Abate Andrea Belvedere Hans efterföljd, Stilleben med blommor och papegoja.
392. Abate Andrea Belvedere Hans efterföljd, Stilleben med blommor och papegoja.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK