Polykromt landskap med grekiskt tempel med inskriptioner och världens härskare och historiska personer. Mörkblå huvudbård med blommor och kartuscher med namn och nummer. Överst i huvudbården kartusch med inskription: Payande bad Bozorghane mashayer alam (ungefär: De skall leva i evighet).
Några garner är korroderade. Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar. Sidorna med smärre trampveck och lagningar.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.