Mörkblåmelerad botten med stor polykrom blomvas och fåglar. Benvit huvudbård med palmett- och blomranka.
Vissa garner korroderade. Ställvis slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.