Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1. Alf Wallander, Stilleben med solfjäder, rosor och påfågelsfjäder.
1. Alf Wallander, Stilleben med solfjäder, rosor och påfågelsfjäder.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
122. Elsa Beskow, "Fastlagsrisen".
122. Elsa Beskow, "Fastlagsrisen".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
224. Ferdinand Max Bredt, Divan med vilande dam.
224. Ferdinand Max Bredt, Divan med vilande dam.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
373. Jacques Courtois kallad Le Bourguignon Hans krets, Kavalleribatalj.
373. Jacques Courtois kallad Le Bourguignon Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
62. Johan Ericson, Kustmotiv från Marstrand.
62. Johan Ericson, Kustmotiv från Marstrand.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
915. CHANUKKASTAKE, av Antoni Riedel, Warzawa (verksam sent 1800-tal).
915. CHANUKKASTAKE, av Antoni Riedel, Warzawa (verksam sent 1800-tal).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
916. BÄGARE, av Jacob Brunck, Stockholm 1721.
916. BÄGARE, av Jacob Brunck, Stockholm 1721.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
636. GOLVUR, av Markwick and Markham, London 1700-tal.
636. GOLVUR, av Markwick and Markham, London 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
426. Abraham Janssens Hans efterföljd, Sta Helena.
426. Abraham Janssens Hans efterföljd, Sta Helena.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1027. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.61 ct.
1027. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.61 ct.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
879. GRÄDDSNÄCKA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.
879. GRÄDDSNÄCKA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
152. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
152. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1145. RING, briljantslipad diamant, ca 1.05 ct.
1145. RING, briljantslipad diamant, ca 1.05 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
664. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut.  Louis XVI.
664. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1154. RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 0.90 ct, samt två mindre.
1154. RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 0.90 ct, samt två mindre.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
635. GOLVUR, av John Ellicott (1706-1772). London, 1700-tal.
635. GOLVUR, av John Ellicott (1706-1772). London, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
146. Johan Tirén, Renarna flyttas.
146. Johan Tirén, Renarna flyttas.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
189. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke med boskap.
189. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke med boskap.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
219. Santi Corsi, Salongsinteriör.
219. Santi Corsi, Salongsinteriör.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
453. Johan Tobias Sergel, "Det betlehemitiska barnamordet".
453. Johan Tobias Sergel, "Det betlehemitiska barnamordet".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1033. GARNITYR, fasettslipade citriner, hänge och ett par örhängen, 1800-talets mitt.
1033. GARNITYR, fasettslipade citriner, hänge och ett par örhängen, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
94. Helmer Osslund, "Murar-Nisse".
94. Helmer Osslund, "Murar-Nisse".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
381. JOHAN CHRISTIAN VOLLERDT, olja på duk, sign o dat 1762.
381. JOHAN CHRISTIAN VOLLERDT, olja på duk, sign o dat 1762.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
76. Alfred Wahlberg, Flodlandskap i månsken.
76. Alfred Wahlberg, Flodlandskap i månsken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
590. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
590. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
256. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 304 x 216 cm.
256. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 304 x 216 cm.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
623. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
623. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1323. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1323. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
417. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
417. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
589. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
589. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
505. BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten. Gustaviansk, 1700-talets slut.
505. BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
485. HÖRNSKÅP, av Martin Ohneberg (verksam i Paris 1773). Louis XVI.
485. HÖRNSKÅP, av Martin Ohneberg (verksam i Paris 1773). Louis XVI.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
897. SÅSKANNOR, ett par, av William Skeen, London 1766-1767.
897. SÅSKANNOR, ett par, av William Skeen, London 1766-1767.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
420. CORNELIS DUSART. Olja på pannå.
420. CORNELIS DUSART. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
58. Johan Krouthén, Landskap med pickande höns.
58. Johan Krouthén, Landskap med pickande höns.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
57. Johan Krouthén, Landsväg.
57. Johan Krouthén, Landsväg.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
629. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
629. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
500. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
500. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
619. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
619. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1114. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct.
1114. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
445. Theodore Gudin, Fartyg vid kusten.
445. Theodore Gudin, Fartyg vid kusten.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
326. "Karl XIV Johan" (1763-1844).
326. "Karl XIV Johan" (1763-1844).
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
534. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
534. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1050. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct. Cert. HRD.
1050. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct. Cert. HRD.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
423. Kvinna som vestal, möjligen madame de Victoire.
423. Kvinna som vestal, möjligen madame de Victoire.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
707. FONTÄN. Bolinders verkstad, 1800-talets andra hälft.
707. FONTÄN. Bolinders verkstad, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
890. LJUSSTAKAR, ett par, av Philipp Caspar Scheppich, Augsburg 1761-1763.
890. LJUSSTAKAR, ett par, av Philipp Caspar Scheppich, Augsburg 1761-1763.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
541. SÄNG OCH SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-slut.
541. SÄNG OCH SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-slut.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
409. Jacob Willemsz. De Wet Hans efterföljd, Scener ur Esters bok.
409. Jacob Willemsz. De Wet Hans efterföljd, Scener ur Esters bok.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
639. GOLVUR, av Olof Tidblad. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
639. GOLVUR, av Olof Tidblad. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
939. DOSA, guld 18 k, Genève, c:a 1810.
939. DOSA, guld 18 k, Genève, c:a 1810.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1158. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 4.25 ct, varav mittsten ca 0.45 ct.
1158. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 4.25 ct, varav mittsten ca 0.45 ct.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
294. SEMIANTIK TÄBRIS SOUF PART SILK (i relief). 286 x 212 cm.
294. SEMIANTIK TÄBRIS SOUF PART SILK (i relief). 286 x 212 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1199. ARMBANDSUR, Chaumet, Khésis, briljantslipade diamanter.
1199. ARMBANDSUR, Chaumet, Khésis, briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1164. HÄNGESMYCKE, skuren jade, samt ett par örhängen. Tidigt 1900-tal.
1164. HÄNGESMYCKE, skuren jade, samt ett par örhängen. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
538. PIEDESTAL, empirestil, Sverige, 1800-tal.
538. PIEDESTAL, empirestil, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
22. Carl Johansson, Insjölandskap med metande gosse.
22. Carl Johansson, Insjölandskap med metande gosse.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
331. Pastoral idyll.
331. Pastoral idyll.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
391. FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på duk, 1600/1700-tal.
391. FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på duk, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
806. IKON, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1896.
806. IKON, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1896.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
864. AKLEJAPOKAL, av Nicolaus Jung, Nürnberg (verksam 1595-1609).
864. AKLEJAPOKAL, av Nicolaus Jung, Nürnberg (verksam 1595-1609).
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
663. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
663. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
61. Johan Ericson, "Marstrands kaj vid södra inloppet".
61. Johan Ericson, "Marstrands kaj vid södra inloppet".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
583. SPEGEL. Senbarock, 1700-talets första hälft.
583. SPEGEL. Senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
316. Lorens Pasch d y, "Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836).
316. Lorens Pasch d y, "Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836).
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
585. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
585. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
572. STOLAR, fem stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
572. STOLAR, fem stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1391. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin.
1391. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
121. Elsa Beskow, I djungeln.
121. Elsa Beskow, I djungeln.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
124. ELSA BESKOW. Akvarell och tusch. Ej sign.
124. ELSA BESKOW. Akvarell och tusch. Ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
424. Abraham Janssens Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
424. Abraham Janssens Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
249. SEMIANTIK ISFAHAN. 395,5 x 273,5 cm.
249. SEMIANTIK ISFAHAN. 395,5 x 273,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1204. ARMBANDSUR, Raymond Weil, automatisk, 2000-tal.
1204. ARMBANDSUR, Raymond Weil, automatisk, 2000-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
64. Olof Thunman, Bränningar vid kusten.
64. Olof Thunman, Bränningar vid kusten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
223. Carl Hilgers, Holländsk vintermarknad på frusen sjö.
223. Carl Hilgers, Holländsk vintermarknad på frusen sjö.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
476. Frederick de Wit, "Nova Orbis Tabula In Lucem Edita, A.F.de Wit".
476. Frederick de Wit, "Nova Orbis Tabula In Lucem Edita, A.F.de Wit".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
829. KÅSA, förmodligen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.
829. KÅSA, förmodligen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
830. KÅSA, förmodlingen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.
830. KÅSA, förmodlingen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
414. Carle van Loo Tillskriven, Sittande manlig modell, helfigur.
414. Carle van Loo Tillskriven, Sittande manlig modell, helfigur.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?