Fanerat med jakaranda, rosenträ, lönn och platan. Beslag av förgylld mässing. Skiva av svartvit spräcklig marmor. Inlagd musiktrofé. Signerad med kallstämpel på högra ovansidan under skivan "M OHNEBERG". Längd 84, bredd 60, höjd 92 cm. Nyckel medföljer.
Fanerlagningar, fanerskador, torksprickor.