Förgylld. Aklejaformad cuppa, lock och fot driven i bucklor med knäckar. Balusterskaft, upptill och nedtill med dekor av oförgyllda klippta och rullade blad. Krönt av en s.k. "schmeck". Höjd 35 cm, vikt 452 g.
Nedminskad lockknopp, cuppans botten lagad, bladen med skador, bucklor.
Nürnberger Goldschmiedekunst, stämpel nr MZ0409