Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

217 föremål
Charles & Ray Eames, kontorsstol, EA 117, Vitra.
3 tim
16 300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Otto Schulz, tillskriven, stol 1900-talets mitt.
2d
6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Carl Malmsten, stolar 6 st "Lilla Åland" Stolab 2006.
1d
12 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Enzo Mari, matbord, "Frate", Driade, Italien.
1d 22 tim
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Jacques Adnet, spegel, "Adnet", Gubi.
1d 2 tim
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Byrå, 1920/30-tal.
2d 23 tim
Byrå, 1920/30-tal.
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sideboard, 1900-talets mit.
2d
Sideboard, 1900-talets mit.
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Schackbord, "Bläse", G.A.D, Gotland.
2d 23 tim
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Matbord, 1950/60-tal.
1d 23 tim
Matbord, 1950/60-tal.
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Matbord, 1900-talets andra hälft.
1d 4 tim
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Matbord, C J Rosengaarden, 1960-tal.
2d 3 tim
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
3d 2 tim
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bokhylla, Swedish Modern, 1940-tal.
4 tim 58m
1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Eilersen, soffa, "Streamline".
1d 23 tim
6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Bokhylla, funkis, 1930-tal.
1d 4 tim
Bokhylla, funkis, 1930-tal.
900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Soffbord, 1900-talets andra hälft.
2d 23 tim
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo, Värnamo.
2d
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
John Kandell, pall, "Pax", Källemo.
2d 23 tim
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Matbord, 1960/70-tal.
2d 3 tim
Matbord, 1960/70-tal.
1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Hylla, 1980-tal.
21 tim 34m
Hylla, 1980-tal.
1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Spegel, samt spegellampetter, ett par, 1920/30-tal.
4 tim 24m
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Speglar, 2 st, funkis, 1930-tal.
1d 4 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
John Börén, sideboard 1950/60-tal.
2d 1 tim
400 SEK
Utropspris
3 000 SEK