John Börén, sideboard 1950/60-tal
Rikt motiv av figurer i olika exotiska träslag samt mässing, inredd med hyla samt lådor, signerad, ca 152x52x54 cm Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor.
John Börén var som konstnär autodidakt och bedrev självstudier under resor till Italien och Frankrike. Han ställde regelbundet ut i Skåne och var medlem i gruppen De tolv.
Hans konst konst består ofta av stilleben med blommor och frukter, interiörer och välstämda landskap samt stadsmotiv, i olja, tempera, pastell, akvarell, vaxkritor eller i skickligt utförd intarsia, som i den målning som är till salu här, föreställande en stad i Spanien.
Representerad vid Malmö museum och Sydöstra Skånes museum för konst i Tomelilla.