Kenneth Bergenblad, fåtölj, "Super Spider", Dux, 1900-talets andra hälft.
Stomme av kromad metall, klädd med präglat läder. Medföljande referensprover samt folder från tillverkaren. Möbeln är producerad i34 exemplar. Etikettmärkt. Sitthöjd ca.28-42, bredd 74, längd ca. 159 cm.
Smärre slitage.