TAPET, Verdure Au lac, linne. Frankrike/Belgien. Tidigt 1900-tal. Ca 286 x 208 cm.
Polykrom framställning av skogsglänta med vattendrag, blommor och fåglar. Bordyr med blommor, fåglar och puti i nischer. Tryckt och handkolorerad. Mittskarv. Bakstycke i juteväv. Beslag för upphängning.
Slitage. Ställvis färgbortfall.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.