Hans-Agne Jakobsson, taklampa "Patricia T 372" Markaryd sent 1900-tal.
För 12 ljuspunkter, stomme av mässing, etikettmärkt, fäste mot tak snedskuret (specialbeställt), diameter 58 cm, höjd 52 cm
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. saknar delvis kupor