Stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor. Ljusring med dekor av drivna mässingsornament i form av fleuroner. Korgbotten med avslutande pinjekotte. Höjd 66, diameter 47 cm.
Prismor med nagg. Enstaka prismor kompletterade. Ljushattar saknas. Åldersrelaterat slitage.