Taklampa av mässing, delvis lackerad metall och glas. Två ljuspunkter. Längd 50, bredd 16, höjd 15 cm (exklusive kopp och sladd).
Smärre slitage, obetydliga repor, märken, fläckar. Ej funktionstestad.