Japanese Works of Art F498

Bukowskis presenterar en exklusiv samling japansk konst och konsthantverk, från Edoperioden fram till 1900-talet. I denna auktion finner du noggrant utvalda föremål såsom silver, träsnitt, porslin, keramik samt en fascinerande samling av vapen och artefakter kopplade till samurajernas mytomspunna liv. Samlingen erbjuder något för både den passionerade samlaren och den som vill pryda sitt hem med konst och föremål av högsta kvalitet. Samtliga objekt utmärks av enastående japanskt hantverk, vilket gör dem till perfekta inslag i både moderna och klassiska interiörer. Missa inte chansen att förvärva dessa unika skatter från Solens Rike och ge ditt hem en distinkt karaktär.

89 föremål
Utagawa Kunisada, träsnitt.
8d 12 tim
Utagawa Kunisada, träsnitt.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
Keisai Eisen, träsnitt.
8d 11 tim
Keisai Eisen, träsnitt.
Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Kuniyasu, träsnitt, 1800-tal.
12d 23 tim
Kuniyasu, träsnitt, 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat, stengods, Seto, Japan, Edo (1602-1868).
12d 23 tim
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK