Sittande i lotusställning på en separat skulpterad lotustron ovanpå en klippformation framför en hög mandorla med skulpterade moln och en lotusfrökapsel i mitten. Klädd i en lång draperad dräkt som öppnar sig vid bröstet. Ansiktet har ett meditativt uttryck med nedslagna ögon, smala läppar och vänster hand löst knuten i knät. Den rektangulära sockeln med inskription. Höjd 51,5 cm.
Slitage. Skador. Kompletteringar. Höger hand saknas. Färg- och lackbortfall. Mandorlan troligen från tiden men ej ursprunglig.