Buddha, förgyllt och lackerat trä, Japan, Edo (1603-1867)

Sittande i lotusställning på en separat skulpterad lotustron ovanpå en klippformation framför en hög mandorla med skulpterade moln och en lotusfrökapsel i mitten. Klädd i en lång draperad dräkt som öppnar sig vid bröstet. Ansiktet har ett meditativt uttryck med nedslagna ögon, smala läppar och vänster hand löst knuten i knät. Den rektangulära sockeln med inskription. Höjd 51,5 cm.

Slitage. Skador. Kompletteringar. Höger hand saknas. Färg- och lackbortfall. Mandorlan troligen från tiden men ej ursprunglig.

Klubbat pris
8 200
743
808
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
1 sep 21:06
8 200 SEK
1 sep 21:05
8 000 SEK
1 sep 21:05
8 000 SEK
1 sep 17:48
7 600 SEK
1 sep 17:48
7 400 SEK
1 sep 17:47
7 200 SEK
1 sep 17:47
7 000 SEK
1 sep 17:46
6 800 SEK
1 sep 17:46
6 600 SEK
28 aug 22:38
6 400 SEK
28 aug 9:10
1 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75