Chinese Works of Art F485

Sommarens temaauktion ’Chinese Works of Art’ innehåller föremål från skandinaviska samlare.
Den kurerade samlingen omfattar ett brett utbud av asiatisk konst, från keramik, porslin, nefrit och målningar till möbler. Utforska ett urval dekorativa föremål som visar bredden av asiatiskt konsthantverk och dess långa och fascinerande historia.

162 föremål
Rökelsekar med lock, brons, sen Ming/tidig Qing.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Skålfat, 3 st blåvita, Kina, omkring år 1900.
Klubbat pris
22 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Budhisattva, förgyllt och bemålat trä, Qingdynastin.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 020 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Figurin, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålar, fem stycken, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 030 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sänggavel, Kina, 1800-/1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-talets senare del.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Bojan, porslin, Kina, qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 888 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Väggvas, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
4 823 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kannor med lock, ett par, porslin, 1900-tal.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Kruka / bojan, porslin, Kina, 1600-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
300 EUR
Fat, blåvitt, Kina, qingdynastin, omkring år 1900.
Klubbat pris
4 418 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Pilgrimskrus, porslin, Kina, 1800-tal.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kruka /bojan, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Fat, ett par, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Broderi på siden, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Glasmålningar, ett par, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Skåp, Kina, tidigt 1900-tal.
Skåp, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Matta, Tibet, antik.
Matta, Tibet, antik.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, 1800-tal.
Klubbat pris
3 708 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skål på fot, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 608 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ytterfoder, porslin, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skålfat, 3 st, porslin, Kina, 1800-tal.
Klubbat pris
3 323 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas porslin, Kina 1900-tal.
Vas porslin, Kina 1900-tal.
Klubbat pris
3 220 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 212 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Oidentifierad konstnär, tusch på siden, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat, porslin, Kina, sen Qingdynasti/omklring 1900.
Klubbat pris
3 069 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fat, porslin. Qingdynastin, med märke i rött.
Klubbat pris
3 001 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Praktfat, porslin, Kanton, Kina, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slängkappa till uniform, Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vas, porslin, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bord, lack, tidigt 1900-tal.
Bord, lack, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Matta, Tibet, antik.
Matta, Tibet, antik.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Koppar med fat ett par porslin 1700-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tallrikar, tre stycken, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skål, porslin, Kina, omkring år 1900.
Klubbat pris
2 408 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, 4 st, porslin, Kina, qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stekfat, Qianlong (1736-95), Kina.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
300 EUR
Dockor, ett par, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Dräktpanel, broderi på siden, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vas och bojan, Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?