Penselbad med dekor i underglasyrblått mot ljusblå clare de lune-glasyr. Motiv av bergslandskap. Bär märkning 'Made during the Qianlong reign' men senare. Diameter 8,5 cm.
Skål på fot med dekor av bladverk i emaljfärger mot förgylld grund. Höjd 5,5, diameter 14 cm.
Slitage. Penselbad med smuts. Skål med små nagg och repor i glasyren.
Från en svensk samlare född 1915, som var en svensk konstnär influerad av asiatisk konst. Därefter i arv.