Ovala med konturerade brätten. Snarlik dekor i underglasyrblått med motiv av hjortpar i trädgård med tallar, krysantemum, lingzhi, bambo och trädgårdsklippa. Brätten med fjärilar och lyckobringande symboler. Mått 27 x 36 samt två 28 x 36 cm.
Slitage. Kantnagg. Bränningsmistor.