Kan inte nå servern

Helsinki Spring Sale F196

Auktion: 17 april - 5 maj, online.
Visning: 26 april -3 maj på Mastgatan 4-6 i Helsingfors. Vardagar kl. 10 - 18, lö-sö kl. 11-16.
Undantag i öppettider: 30.04 kl. 10 - 15, 01.05 stängt.
Läs mer om auktionen här >

 
253 föremål
AARNO KARIMO, gouache, signerad.
AARNO KARIMO, gouache, signerad.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ADRIAEN PIETERSZ VAN DE VENNE HIS SCHOOL, PASTORALT LANDSKAP.
ADRIAEN PIETERSZ VAN DE VENNE HIS SCHOOL, PASTORALT LANDSKAP.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
Klubbat pris 
27 200 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, olja på duk, signerad och daterad Paris 1885.
AKSELI GALLEN-KALLELA, olja på duk, signerad och daterad Paris 1885.
Klubbat pris 
21 950 EUR
Utropspris
20 000 - 25 000 EUR
ALBERT EDELFELT, akvarell, signerad.
ALBERT EDELFELT, akvarell, signerad.
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
Klubbat pris 
12 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO,  golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 600 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa",Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa",Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, modell A335B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, modell A335B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.
ALVAR AALTO, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.
Klubbat pris 
6 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, pallar, 4 st, modell X602, Artek 1970-tal.
ALVAR AALTO, pallar, 4 st, modell X602, Artek 1970-tal.
Klubbat pris 
1 851 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, skål, modell 3035, Iittala 1960-talets början.
ALVAR AALTO, skål, modell 3035, Iittala 1960-talets början.
Klubbat pris 
1 530 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valastustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valastustyö.
Klubbat pris 
1 805 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR GULLICHSEN, "EURUMPA".
ALVAR GULLICHSEN, "EURUMPA".
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ANITA SNELLMAN, VID BORDET.
ANITA SNELLMAN, VID BORDET.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP".
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ARMBAND, 18K guld.
ARMBAND, 18K guld.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
ARMBAND, emalj, pärlor, 18K guld, sent 1800-tal.
ARMBAND, emalj, pärlor, 18K guld, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
ARMBAND, fasettslipade akvamariner, platina.
ARMBAND, fasettslipade akvamariner, platina.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
ARMBAND, gammaslipade diamanter, 18K guld. Stockholm 1916.
ARMBAND, gammaslipade diamanter, 18K guld. Stockholm 1916.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
ARMRING, Bulgari, briljantslipade diamanter, 18K guld.
ARMRING, Bulgari, briljantslipade diamanter, 18K guld.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
BERNDT LINDHOLM, KUSTLANDSKAP.
BERNDT LINDHOLM, KUSTLANDSKAP.
Klubbat pris 
12 800 EUR
Utropspris
16 000 - 20 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN,  dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
18 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerat Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerat Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
25 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BROSCH, fasettslipade safirer, gammalslipade diamanter, 14K vitguld.
BROSCH, fasettslipade safirer, gammalslipade diamanter, 14K vitguld.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
BROSCH, mikromosaik, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1858.
BROSCH, mikromosaik, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1858.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
CARL LARSSON, SANKT GÖRAN.
CARL LARSSON, SANKT GÖRAN.
Klubbat pris 
2 988 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
CARTIER ETUI, 18K guld i tre färger, cabochonslipade safirer.
CARTIER ETUI, 18K guld i tre färger, cabochonslipade safirer.
Klubbat pris 
7 550 EUR
Utropspris
5 000 - 5 500 EUR
CARTIER ETUI, guld, svart emalj. Cartier.
CARTIER ETUI, guld, svart emalj. Cartier.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
COLLIER, 18K guld, korall. Italien.
COLLIER, 18K guld, korall. Italien.
Klubbat pris 
1 951 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, FLICKA SOM RENSAR NÄT.
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, FLICKA SOM RENSAR NÄT.
Klubbat pris 
5 300 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, KLIPPOR I SOLLJUS.
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, KLIPPOR I SOLLJUS.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ELVI MAARNI, TILLSAMMANS.
ELVI MAARNI, TILLSAMMANS.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ERIK ENROTH, BLÅ VY.
ERIK ENROTH, BLÅ VY.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ETUI, 18K guld, svart emalj. Marchak, Frankrike 1930-tal.
ETUI, 18K guld, svart emalj. Marchak, Frankrike 1930-tal.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
FENNIA VAS, keramik, Arabia 1917 - 1927.
FENNIA VAS, keramik, Arabia 1917 - 1927.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
FRANZ KRÜGER,TILLSKRIVEN, HINDERHOPP.
FRANZ KRÜGER,TILLSKRIVEN, HINDERHOPP.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GRETA STRANDBERG, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 196 x 140 cm.
GRETA STRANDBERG, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 196 x 140 cm.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
H.AHTELA, "ENSAMHET".
H.AHTELA, "ENSAMHET".
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
H.AHTELA, BLÅ LANDSKAP.
H.AHTELA, BLÅ LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HALSSMYCKEN, 2 st, Temple St Clair, fasettslipade safirer, 18K guld.
HALSSMYCKEN, 2 st, Temple St Clair, fasettslipade safirer, 18K guld.
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HANNA FROSTERUS-SEGERSTRÅLE, "EN LITEN PATIENT".
HANNA FROSTERUS-SEGERSTRÅLE, "EN LITEN PATIENT".
Klubbat pris 
60 400 EUR
Utropspris
40 000 - 45 000 EUR
HANNU VÄISÄNEN, UTAN TITEL.
HANNU VÄISÄNEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HEIKKI MARILA, "FLOWERS XXVI".
HEIKKI MARILA, "FLOWERS XXVI".
Klubbat pris 
18 900 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "Dulcinea del Toboso".
HELENE SCHJERFBECK, "Dulcinea del Toboso".
Klubbat pris 
68 400 EUR
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, FLICKA MED FLÄTOR.
HELENE SCHJERFBECK, FLICKA MED FLÄTOR.
Klubbat pris 
65 400 EUR
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
HENRI MATISSE, "Danseuse au divan, Pliée en deux" ur "Dix danseuses".
HENRI MATISSE, "Danseuse au divan, Pliée en deux" ur "Dix danseuses".
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÄRGÅRDSLANDSKAP.
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÄRGÅRDSLANDSKAP.
Klubbat pris 
5 002 EUR
Utropspris
5 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÄRGÅRDS SEGLATS.
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÄRGÅRDS SEGLATS.
Klubbat pris 
6 101 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÖRDEMOTIV.
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÖRDEMOTIV.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
HUGO BACKMANSSON, HUNDAR MED VARG.
HUGO BACKMANSSON, HUNDAR MED VARG.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

686. Ruth Milles, "Flitiga Kajsa".
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
19 000
 
SEK
ditt bud
18 000
 
SEK
ditt bud
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
12 000
 
SEK
ditt bud
11 000
 
SEK
ditt bud
10 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
24 000 SEK