Important Spring Sale 657

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
395Johan Malmstedt, sockerskål med lock, silver, Göteborg 1792. Gustaviansk.9 500 SEK
396Johan Malmstedt, sockerskrin, silver, Stockholm 1794. Gustaviansk.20 000 SEK
397Adolf Zethelius, sockerskål med lock och strösked, silver, Stockholm 1819. Empire.5 000 SEK
398Pehr Zethelius, fat, silver, Stockholm 1765. Rokoko.18 000 SEK
399Josef Carl Klinkosch, tallrikar, 5 st, förgyllt silver, Wien 1886-1922. Jugend.13 000 SEK
400Johan Fredrik Björnstedt, sockerskålar, ett par, silver, samt en strösked, Stockholm 1818. Empire.Återrop
401Stephan Westerstråhle, senapskanna, silver med blå glasinsats, Stockholm 1795.5 000 SEK
402Petter Adolf Sjöberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1815. Empire.11 000 SEK
403Gustaf Theodor Folcker, kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1871.16 000 SEK
404Gustaf Hamnqvist, bägare, delvis förgyllt silver, (verksam 1789-1818), Åmål. Gustaviansk.7 000 SEK
405Johan Petter Grönvall, karott, silver, Stockholm 1825.11 000 SEK
406Pehr Zethelius, rakkopp, delvis förgyllt silver, Stockholm 1800.8 000 SEK
407Gustaf Theodor Folcker, stor skål, silver, Stockholm 1857. Nyrokoko.14 000 SEK
408Gustaf Möllenborg, konfektskål med lock, silver, Stockholm, 1851. Nyrokoko.Återrop
409Bestickuppsättning, 24 delar, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1907-1923.10 000 SEK
410Erasmus Lindeström, matsilveruppsättning, 105 delar samt schatull, Stockholm 1901-1902.90 000 SEK
411Johan Petter Grönvall, dessertbestick, 36 st, förgyllt silver, Stockholm 1818-1821, knivarna av Bernt Erlandsson,22 000 SEK
412Vinkanna, silver, oidentifierad mästare, Wien 1794, Österrike.6 000 SEK
413Christopher Jonsen d.ä., kaffekanna, silver, Köpenhamn 1771. Rokoko.Återrop
414Peter Hertz, bägare, silver, Köpenhamn 1884.Återrop
415Bricka, silver, Holland, kontrollstämpel Rotterdam.10 000 SEK
416Ljusstakar, ett par, silver, oidentifierad mästarstämpel FG, Dijon, Frankrike 1700-tal.Återrop
417Paul Duhamel, såssnipa, silver, Frankrike, Paris 1832-45.Återrop
418Harleux, djupa tallrikar, ett par, silver, Paris (verksam från 1891-?).6 000 SEK
419Savary, servis, 24 delar, silver, Paris 1900-tal.34 000 SEK
420Thomas Whipham & Charles Wright, dryckeskanna, silver, London 1766.8 000 SEK
421Thomas Whipham, bägare, silver, London 1781.10 000 SEK
422John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787.12 800 SEK
423William Fountain & Daniel Pontifax, fyra saltkar, silver, London 1791 och fyra skedar.6 000 SEK
424Fitzmaurice West, reseschatull med silverföremål, London 1870.Återrop
424AAntonio Forcada y la Plaza (silversmed och probermästare 1790-1818), kalk, förgyllt silver, Mexico city omkring 1800.Återrop
425Andrei Gerasimov och Alderman Fyodor Petrov, kalkar, ett par, delvis förgyllt silver, Moskva 1759.18 000 SEK
426Sockerskrin, silver, Moskva 1781.Återrop
427Champagnekalk, delvis förgyllt silver, okänd mästare Moskva 1834.Återrop
428Ämbetsstav för borgmästare, silver, Nederländerna, daterad 1793.18 000 SEK
429Kejserlig presentationsdosa, guld, emalj och diamanter, Alexander Treiden för Hahn, S:t Petersburg före 1899.460 000 SEK
429AFabergé, bokmärke, verkmästare Antti Nevalainen, förgyllt silver, emalj och månsten, S:t Petersburg 1899-1908.38 000 SEK
430St. Stanislausordens Kraschan, 1:a klass, silver och emalj, troligen innan 1831.17 000 SEK
431Sigill, för grevliga ätten Löwen, 18k guld och karneol, omkring år 1800.7 500 SEK
431ASigill, guld, lapis lazuli, för ätterna Falkenberg af Trystorp och Sprengtporten, 1800-talets mitt.32 000 SEK
433Conrad Gadd, förgyllt silver, snusdosa med sked, Kristianstad 1725-1750 (1752). Régance.5 000 SEK
434Erik Ytterbom, etui, 18K guld, Stockholm 1811.Återrop
435Nils Hedenskog, dosa, 18K guld, Stockholm 1828.48 000 SEK
436S. Petersson, dosa, 18K guld, Bollnäs 1959.24 000 SEK
437W.A. Bolin, aftonväska, "Minaudière", guld 18K och emalj, Stockholm 1920.90 000 SEK
438W.A. Bolin, skål med lock, silver, Stockholm 1919.10 000 SEK
439Kaffeservis, 3 delar, silver, handarbete/driven, design Oscar Brandtberg, W.A. Bolin, Stockholm 1946.8 000 SEK
440Silverjubileumsklocka, silver och onyx, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.420 000 SEK
441Karaff, slipat glas och silver, verkmästare Maria Linke, Shanks & Bolin, Moskva 1886.28 000 SEK
442Dosa, blått överfångsglas och silver, verkmästare Maria Linke, C.E. Bolin, Moskva 1891.24 000 SEK
443Praktfull vinkylare, silver, verkmästare Konstantin Linke, C.E. Bolin, Moskva 1893.350 000 SEK
444Bägare, silver, niello, verkmästare Konstantin Linke, C.E. Bolin, Moskva 1895.16 000 SEK
445Charka/bonbonniere, delvis förgyllt silver, verkmästare Konstantin Linke, C.E Bolin, Moskva 1898-1908.32 000 SEK
446Praktfat, ett par, malakit, 18K guld och förgyllt silver, C.E. Bolin, S:t Petersburg ca 1890.190 000 SEK
447Skrin, silver, design Auguste Moreau, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.145 000 SEK
448Skulpturer, ett par, silver. Design Auguste Moreau. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.75 000 SEK
449Högklassig ram, silver, emalj, pärlor och diamanter, Kontrollmästarstämpel Ivan Lebedkin, C.E. Bolin, Moskva 1896-1908.330 000 SEK
450Tedosa med lock, silver, C.E. Bolin, Moskva 1908-1917.36 000 SEK
451Sparrisgaller, silver. Bolin, Moskva 1912-1917.50 000 SEK
452Sparrisgaller, silver, Bolin, Moskva 1912-1917.50 000 SEK
453Jardinièrer/skålar, ett par, silver och slipat glas. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.70 000 SEK
454Fotoram, silver och karelsk björk, fotografi föreställande kung Gustav V, W.A. Bolin, Stockholm 1918.65 000 SEK
455Spegelram, genombruten silverdekor över valnöt, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.90 000 SEK
456Spegelram, silverdekor över träpanel i naturlig och betsad björk, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.90 000 SEK
457Ett par praktkaraffer för vin, slipat glas med silverbeslag. Wilhelm Bolin, Moskva 1912-1917.660 000 SEK
458Skål, silver och slipat glas, W.A. Bolin, Stockholm 1918. Möjligen tillverkad i Moskva.20 000 SEK
459Jardiniere/fruktskål, silver och slipat glas, W.A. Bolin 1912-1917.32 000 SEK
460Praktfat med mönstergraverat slipat glas med silverkant, W.A. Bolin, Stockholm 1919.34 000 SEK
461Praktfat/skål, granit med silverdekor, Bolin, Moskva 1912-1917.65 000 SEK
462Bordsur, silver och onyx, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.540 000 SEK
463Skrin, silver och vit opak emalj, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.90 000 SEK
464Fotoram, silver med blå guilloché emalj. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.75 000 SEK
465Praktfat, glas och silver, W.A. Bolin, Stockholm 1920.30 000 SEK
466Matsilveruppsättning, modell "C", 181 delar, W.A. Bolin, Stockholm 1918-1938. Träschatull medföljer.80 000 SEK
467Stort sterling silver fiskfat, W.A. Bolin, Stockholm 1939.140 000 SEK
468Kaffeservis, tre delar, silver, W.A. Bolin, Stockholm 1946. Rokokostil.36 000 SEK
469Kandelabrar, ett par, tvåarmade, silver, W.A. Bolin, Stockholm 1948.60 000 SEK
470Matsilveruppsättning, modell "I", 160 delar i mahognyschatull, W.A. Bolin, Stockholm 1948-67.75 000 SEK
471Flacon, rökkvarts, locket i 14K guld med rubiner och rosenslipade diamanter, C.E. Bolin, Moskva 1890-tal.55 000 SEK
472Juvelbesatt etui i gun metal samt förgyllt silver, C.E. Bolin, S:t Peterburg 1892 .155 000 SEK
473Juvelbesatt etui i gun metal, förgyllt silver och rosenslipade diamanter, C.E. Bolin, S:t Peterburg ca 1890.100 000 SEK
474Juvelbesatt etui, silver, guldinfattade diamanter och pärlor, Bolin, Moskva 1893-1899.75 000 SEK
475Brevkniv, silver och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1919.13 000 SEK
476Dosa, silver och opak grön emalj, Bolin, Moskva 1912-1917.38 000 SEK
477Dosa, silver, emalj och rosenslipade diamanter, kontrollmästarstämpel Ivan Lebedkin, C.E. Bolin, Moskva 1899-1908.140 000 SEK
478Dosa, 18K guld med miniatyr i gouache inuti locket, 1700-tal, såld av Bolin & Jahn, S:t Petersburg, ca 1840.60 000 SEK
479Dosa, 18K guld, diamanter och vit opak emalj. W.A. Bolin Moskva 1912-1917.48 000 SEK
480Visitkortsetui, 18K guld med emalj och smaragd, W.A. Bolin, Stockholm 1919.Återrop
481Dosa, 18K guld, svart emalj och rosenslipade diamanter. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.38 000 SEK
482Dosa, 18K guld och emalj, tillverkad för den franska marknaden, W.A. Bolin, Stockholm 1920.Återrop
483Dosa, 18K guld och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1920.Återrop
484Ett par manschettknappar i malakit, C.E. Bolin, St Petersburg, verkmästare Vladimr Finikov, verksam 1880-1908.48 000 SEK
485Brosch 14K guld i hästskoform, Shanks & Bolin, Moskva 1860-1875.20 000 SEK
486Brosch guld med en blisterpärla och diamanter, C.E. Bolin, St Petersburg 1860-1875, verkmästare Robert Schwan.150 000 SEK
487Brosch i form av en svan i silver och guld med en blisterpärla och rosenslipade diamanter.Återrop
488Brosch med pärlor och diamanter, C.E. Bolin, St Petersburg 1899-1908, Sofia Schwan.250 000 SEK
489Ett par manschettknappar 14K guld, C.E. Bolin, verkmästare Ivan Flinck, Moskva 1899-1908.14 000 SEK
490Ett par manschettknappar guld, W.A. Bolin, troligen tillverkade i Moskva 1912-1917.11 000 SEK
491Brosch guld med turkoser och gammalslipade diamanter, C.E. Bolin St Petersburg 1860-1875, verkmästare Robert Schwan.188 000 SEK
492Brosch platina med trappslipade smaragder och gammalslipade diamanter, W.A. Bolin sannolikt Moskva runt 1920.580 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?