443
1547934

Praktfull vinkylare, silver, verkmästare Konstantin Linke, C.E. Bolin, Moskva 1893.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 500 - 27 000 EUR
23 500 - 28 200 USD
Klubbat pris
350 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Urnformad, på rund fot. Parställda hänklar med ciselerad dekor av bockhuvuden samt vinrankor och lövverk. Uttagbar insats i oädel metall med löstagbar mittcylinder. 84 standard. Höjd 26,5 cm, längd (inklusive hänklar) 32 cm. Total vikt ca 6200 g varav 4600 g silver.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

Den praktfulla vinkylaren som är tillverkad 1893 är ett fint exempel på de utsökta silverarbeten som blev ett signum för Bolins i Moskva. Verkmästarna höll högsta hantverksskicklighet och den moderiktiga designen gjorde firman omtalad och framgångsrik och hittade en internationell publik.

Konstantin Linke var son till Edward och Maria Linke och var troligen född 1865 eller 1866. Enligt Tatjana Muntjans forskning i ”W.A. Bolin, Bolin in Russia", 2001, var Konstantin registrerad som köpman i Moskva 1898. Vid sekelskiftet hade han en egen silverbutik och samarbetade med C.E. Bolin. På flera av företagets finaste silverföremål från 1890-talet och framåt finner vi även stämpeln KL. Konstantin Linke ersatte sin mor, Maria Linke, som verkmästare på Bolins cirka 1893.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?